Smartphone Xiaomi Poco F7 Ultra
See the best Xiaomi Poco F7 Ultra deals! Prices start from 7478.49€ ($8733.21), can buy it at best cost, and there are the specs to compare them all in one place.
($8733.21)
Colors:
Xiaomi Poco F7 Ultra Overview
Xiaomi Poco F7 Ultra has a bright and clear (resolution of 3200x1440) 6.67 inches-inch display and dimensions of 160,3 × 74,9 × 8,4mm. It also only weighs 206g. The main specifications are the Qualcomm CPU - Snapdragon 8 Elite (Gen 4), 256GB storage and 12Gb RAM.
The Xiaomi Poco F7 Ultra release date is March 2025. The OmniVision Light Hunter 800 rear camera with a 50Mp sensor takes great pictures, and the 20Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone starts at 7478.49€ ($8733.21) and this cost is the best deal right now , so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 15 OS.
The Xiaomi Poco F7 Ultra has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the Xiaomi Poco F7 Ultra, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Xiaomi Poco F7 Ultra, as it has NFC.
Since it has an infrared (IR) blaster, you can use it as a remote control.
The Xiaomi Poco F7 Ultra and its 6000mAh battery are compatible with fast charging as well as wireless charging, enhancing its usability.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Today's best Xiaomi Poco F7 Ultra prices
| Store | Price | See Details |
|---|---|---|
|
Today's best Xiaomi Poco F7 Ultra prices: Temall |
7478.49€ ($8733.21) | View deal |
| Amazon | Check on Amazon | View deal |
- Brand: Xiaomi
- Model name: Poco F7 Ultra
- Weight: 206g
- Dimensions: 160,3 × 74,9 × 8,4mm
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.67 inches
- Resolution: 3200x1440
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp OmniVision Light Hunter 800
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (Gen 4)
- Battery: 6000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 10177 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Xiaomi - View all Xiaomi models here |
| Geekbench Benchmark | 3251 (Single Core) |
| Model name | Poco F7 Ultra |
| Performance | test antutu benchmark ~2986033. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3200x1440 - More models with 3200x1440 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 89 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.67 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Phoenix L 4.32GHz + 6x Phoenix M 3.53GHz |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Elite (Gen 4) - More models with Snapdragon 8 Elite (Gen 4) CPU see here |
| Release Date | 10/21/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.32 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU frequency | 1100 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X80 |
| Upload Speed (up to) | Up to 3500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | OmniVision Light Hunter 800 - More models with OmniVision Light Hunter 800 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 20 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 160,3 × 74,9 × 8,4 mm |
| Weight | 206 g |
| Body type | Metal frame and plastic case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , 3x optical zoom , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Dates of the deal
- 04.29.2026 - 05.02.2026
Stock
- In Stock
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Xiaomi Poco F7 Ultra
Xiaomi Poco F7 Ultra - User reviews, opinions and customer ratings
($8733.21)
Colors:
See all discounted products