Xiaomi Poco M7 Pro 5G Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Xiaomi Poco M7 Pro 5G got a "Single-core" score of 998 points and "Multi-core" score of 2463. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Xiaomi Poco M7 Pro 5G prices:
The Xiaomi Poco M7 Pro 5G will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Xiaomi Poco M7 Pro 5G:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi Black Shark 4 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
342.95€
$400.49
Xiaomi 12T 8/256GB
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
328.99€
$384.19
Xiaomi 12T 8/128GB
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
299.01€
$349.18
Xiaomi Black Shark 4 12/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
378.34€
$441.82
Xiaomi Black Shark 4 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
420.47€
$491.02
Xiaomi Black Shark 4 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
353.06€
$412.30
Vivo IQOO Neo6 SE 12/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 4700mAh
333.19€
$389.09
Honor 70 Pro 12/512Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 512GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
673.06€
$785.98
Honor 70 Pro 12/256Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
611.64€
$714.26
Honor 70 Pro 8/256Gb
6.78 inches (2652x1200) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 54Mp Sony IMX800 / 4500mAh
566.43€
$661.46
Xiaomi Poco M7 Pro 5G
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 6Gb / 128GB / 50Mp Sony LYT600 / 5110mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi Poco X4 GT 8/256GB
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
191.63€
$223.78
Xiaomi Poco X4 GT 8/128GB
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW2 / 5080mAh
213.98€
$249.88
Xiaomi Redmi K40S 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
288.18€
$336.53
Xiaomi Redmi K40S 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
285.65€
$333.58
Xiaomi Redmi K40S 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
300.41€
$350.81
Xiaomi Redmi K40S 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
310.86€
$363.02
Realme GT Neo3 12/256GB 80W
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
242.55€
$283.25
OnePlus Ace 8/128GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
278.63€
$325.38
OnePlus Ace 8/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
235.75€
$275.30
- Brand: Xiaomi
- Model name: Poco M7 Pro 5G
- Weight: 190g
- Dimensions: 162,4 х 75,7 х 8mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 6.67 inches
- Resolution: 2400x1080
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 50Mp Sony LYT600
- CPU: MediaTek Dimensity 7025
- Battery: 5110mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 2463 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Xiaomi - View all Xiaomi models here |
| Geekbench Benchmark | 998 (Single Core) |
| Model name | Poco M7 Pro 5G |
| Performance | test antutu benchmark ~508944. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1080 - More models with 2400x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.3 mm |
| Screen-to-body | 87 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.67 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x ARM Cortex-A78 2.5GHz + 6 x ARM Cortex-A55 2GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 7025 - More models with Dimensity 7025 CPU see here |
| Release Date | 04/10/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| GPU frequency | 950 Mhz |
| GPU cores | 8 |
| The highest TDP | 8 W |
| Features | Fast MediaTek 5G Modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 1250 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony LYT600 - More models with Sony LYT600 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 20 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5110 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 25 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162,4 х 75,7 х 8 mm |
| Weight | 190 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |