ZTE Axon 30 Pro Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the ZTE Axon 30 Pro got a "Single-core" score of 1128 points and "Multi-core" score of 3769. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
ZTE Axon 30 Pro prices:
The ZTE Axon 30 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the ZTE Axon 30 Pro:
Geekbench Benchmark ranking
OnePlus 9 12/256GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX689 / 4500mAh
432.74€
$506.99
OnePlus 9 8/128GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX689 / 4500mAh
381.71€
$447.21
Motorola Moto S30 Pro 12/512GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 Plus / 12Gb / 512GB / 50Mp Omnivision OV50A / 4400mAh
344.88€
$404.06
Xiaomi CIVI 3
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 8200 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX800 / 4500mAh
400.96€
$469.76
ZTE Nubia Red Magic 6
6.8 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 5050mAh
692.21€
$810.98
Huawei P50 Pro 12/512Gb
6.6 inches (2700x1224) Curved Glass / Kirin 9000 / 12Gb / 512GB / 50Mp / 4360mAh
1243.03€
$1456.31
Huawei P50 Pro 8/256Gb
6.6 inches (2700x1224) Curved Glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 4360mAh
931.99€
$1091.91
Huawei P50 Pro 8/128Gb
6.6 inches (2700x1224) Curved Glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 4360mAh
733.09€
$858.88
Huawei P50 Pro 8/512Gb
6.6 inches (2700x1224) Curved Glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 512GB / 50Mp / 4360mAh
1057.41€
$1238.85
ZTE Axon 30 Pro
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 6Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 4200mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Oppo Reno10 Pro
6.74 inches (2772x1240) Gorilla glass / Dimensity 8200 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4600mAh
368.95€
$432.26
OnePlus 9 Pro 8/256GB
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX686 / 4500mAh
536.69€
$628.78
Oppo K10 Pro 5G 12/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
349.59€
$409.57
OnePlus 9 Pro 8/256GB
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX686 / 4500mAh
570.29€
$668.14
OnePlus 9 Pro 8/128GB
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX686 / 4500mAh
516.53€
$605.16
OnePlus 9 Pro 12/256GB
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX686 / 4500mAh
645.88€
$756.70
OnePlus 9 Pro 12/256GB
6.7 inches (3216x1440) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX686 / 4500mAh
603.88€
$707.50
Vivo IQOO Neo 7 SE 8/128GB
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 8200 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW3 / 5000mAh
272.14€
$318.84
Oppo K10 Pro 5G 8/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
323.37€
$378.85
Oppo Find X5 12/256GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
772.69€
$905.27
Oppo Find X5 8/256GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
705.50€
$826.55
- Brand: ZTE
- Model name: Axon 30 Pro
- Weight: 186g
- Dimensions: 163.6 x 75.3 x 7.9mm
- Operating system: Android 11
- Display size: 6.67 inches
- Resolution: 2400x1080
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 64Mp Sony IMX682
- CPU: Qualcomm Snapdragon 888
- Battery: 4200mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 11 |
| Geekbench Benchmark | 3769 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | ZTE - View all ZTE models here |
| Geekbench Benchmark | 1128 (Single Core) |
| Model name | Axon 30 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~758335. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1080 - More models with 2400x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.4 mm |
| Screen-to-body | 87 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.67 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.84 GHz ARM Cortex-X1 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 888 - More models with Snapdragon 888 CPU see here |
| Release Date | 12/1/2020 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.84 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 5 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 660 |
| GPU frequency | 840 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X60 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 64 Mp - More models with a 64 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX682 - More models with Sony IMX682 see here |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4200 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.3 x 7.9 mm |
| Weight | 186 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera |