Google Pixel 10a poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Google Pixel 10a resultatet 1978 "Single-core" poäng och 4761 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Google Pixel 10a
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Google Pixel 10a släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Google Pixel 10a :
Geekbench benchmark rankning
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
6946.28kr
$745.70
Vivo X100
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
6149.09kr
$660.12
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
5438.81kr
$583.87
OnePlus Nord 6
6.78 tum (2772x1272) Gorillaglas / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
4734.96kr
$508.31
OnePlus 12
6.82 tum (3168x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
8374.28kr
$899.00
13587.20kr
$1458.62
10736.13kr
$1152.55
Xiaomi 13T Pro
6.67 tum (2712x1220) Böjt glas / Dimensity 9200+ / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 5000mAh
5653.43kr
$606.91
Vivo IQOO Neo 8 Pro
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9200+ / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 5000mAh
3838.76kr
$412.10
Vivo X90s
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9200+ / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 4810mAh
5120.98kr
$549.75
Kommande
Kommande
Realme 15 Pro 12/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
3641.00kr
$390.87
Realme 15 Pro 12/512GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
3032.35kr
$325.53
Realme 15 Pro 8/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 7 Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
2622.58kr
$281.54
Apple iPhone 14 Pro Max 6/512GB
6.7 tum (2796x1290) Glas / A16 Bionic / 6Gb / 512GB / 48Mp / 4323mAh
9454.74kr
$1014.99
Apple iPhone 14 Pro Max 6/1024GB
6.7 tum (2796x1290) Glas / A16 Bionic / 6Gb / 1024GB / 48Mp / 4323mAh
12925.83kr
$1387.62
Apple iPhone 14 Pro Max 6/256GB
6.7 tum (2796x1290) Glas / A16 Bionic / 6Gb / 256GB / 48Mp / 4323mAh
8492.77kr
$911.72
Apple iPhone 14 Pro Max 6/128GB
6.7 tum (2796x1290) Glas / A16 Bionic / 6Gb / 128GB / 48Mp / 4323mAh
8098.09kr
$869.35
8197.01kr
$879.97
7172.54kr
$769.99
12901.33kr
$1384.99
- Varumärke: Google
- Produkt: Pixel 10a
- Vikt: 183g
- Höjd, bredd, djup: 153.9 x 73 x 9mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.3 tum
- Skärmupplösning: 2424x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 48Mp
- Processor (CPU): Google Tensor G4
- Batteri: 5100mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 4761 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Google - Visa alla Google-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1978 (Single Core) |
| Produkt | Pixel 10a |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1159227. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2424x1080 - Fler modeller med 2424x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.7 mm |
| Skärm-till-kropp | 84 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.3 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 3.1GHz Cortex-X4 + 3x 2.6GHz Cortex-A720 + 4x 1.92GHz Cortex-A520 |
| Varumärke | |
| Produkt | Tensor G4 - Fler modeller med Tensor G4 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 08/13/2024 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3.1 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G715 MP |
| GPU-frekvens | 940 Mhz |
| GPU-kärnor | 7 |
| TDP | 10 W |
| Features | Exynos 5400 |
| Upload Speed | 5000 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 48 Mp - Fler modeller med en 48 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 13 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5100 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 153.9 x 73 x 9 mm |
| Vikt | 183 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , Inbyggd frontkamera , Intradisplay fingeravtrycksläsare |