Mobiltelefon Huawei Pura 90 Pro Max
Huawei Pura 90 Pro Max kommer att släppas under April 2026. Pris och spec, här är allt vi vet.
Färg:
Beskrivning Huawei Pura 90 Pro Max
Huawei Pura 90 Pro Max har en ljus och tydlig (upplösning på 2880x1308) 6.9 tum-tums skärm och måtten på 164 x 77.1 x 8.1mm. Det väger också bara 230g. De viktigaste specifikationerna är HiSilicon CPU - Kirin 9030S, 256GB-lagring och 12Gb RAM.
Släppdatumet Huawei Pura 90 Pro Max är April 2026. SmartSens SC555XS-bakkamera med en 50Mp-sensor tar fantastiska bilder, och den främre kameran 13Mp är designad för selfies. Priset på smarttelefonen är mycket billig och detta priset är den bästa på affären just nu, vilket gör det värt att köpa. Det är ett bra köp för alla som är vana vid att använda HarmonyOS 6.0 OS.
Huawei Pura 90 Pro Max har dubbla SIM-kortplatser, du kan ha 2 nummer från olika operatörer.
Med 5G-stöd fungerar Internet väldigt snabbt, eftersom hastigheterna i detta nätverk når 25 Gb / s.
För Huawei Pura 90 Pro Max är det inte möjligt att utöka din lagring eftersom det inte finns någon microSD-kortplats för att sätta in ett minneskort.
Om du vill använda standardhörlurar med 3,5 mm-port måste du använda en adapter eftersom det bara finns en USB Type-C-utgång.
Du kan betala med Huawei Pura 90 Pro Max, eftersom den har NFC.
Eftersom den har en infraröd blaster kan du använda den som fjärrkontroll.
Huawei Pura 90 Pro Max och dess 6000mAh-batteri är kompatibla med snabb laddning och trådlös laddning, vilket förbättrar användbarheten.
Enheten är vattentät. Detta gör att den kan användas i regn och snö, liksom i duschen och badrummet.
Priser på Huawei Pura 90 Pro Max
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Huawei Pura 90 Pro Max släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Huawei Pura 90 Pro Max :
- Varumärke: Huawei
- Produkt: Pura 90 Pro Max
- Vikt: 230g
- Höjd, bredd, djup: 164 x 77.1 x 8.1mm
- Operativ system: HarmonyOS 6.0
- Diagonal storlek (metrisk): 6.9 tum
- Skärmupplösning: 2880x1308
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp SmartSens SC555XS
- Processor (CPU): HiSilicon Kirin 9030S
- Batteri: 6000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | HarmonyOS 6.0 |
| Geekbench-riktmärke | 4308 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Huawei - Visa alla Huawei-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1431 (Single Core) |
| Produkt | Pura 90 Pro Max |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1614886. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2880x1308 - Fler modeller med 2880x1308-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3 mm |
| Skärm-till-kropp | 90 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.9 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 3 ГГц Taishan Big + 3x 2.27 ГГц Taishan Mid + 4x 1.72 ГГц Taishan Little |
| Varumärke | HiSilicon |
| Produkt | Kirin 9030S - Fler modeller med Kirin 9030S CPU se här |
| Utgivningsdatum | 04/20/2026 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 5 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Maleoon 920 |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 4 |
| TDP | 10 W |
| Features | Balong 6000 |
| Upload Speed | 3500 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | SmartSens SC555XS - Fler modeller med SmartSens SC555XS se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 13 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Ja |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 164 x 77.1 x 8.1 mm |
| Vikt | 230 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , 4x optisk zoom |
Betalsätt
Betalningar
- Paypal, kredit- eller betalkort (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay)
Frakt
Leverans
Garanti och retur
Huawei Pura 90 Pro Max tillbehör
Visa alla produkter