Smartphone Huawei Pura 90 Pro Max
Huawei Pura 90 Pro Max will be released in April 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
Colors:
Huawei Pura 90 Pro Max Overview
Huawei Pura 90 Pro Max has a bright and clear (resolution of 2880x1308) 6.9 inches-inch display and dimensions of 164 x 77.1 x 8.1mm. It also only weighs 230g. The main specifications are the HiSilicon CPU - Kirin 9030S, 256GB storage and 12Gb RAM.
The Huawei Pura 90 Pro Max release date is April 2026. The SmartSens SC555XS rear camera with a 50Mp sensor takes great pictures, and the 13Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using HarmonyOS 6.0 OS.
The Huawei Pura 90 Pro Max has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the Huawei Pura 90 Pro Max, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Huawei Pura 90 Pro Max, as it has NFC.
Since it has an infrared (IR) blaster, you can use it as a remote control.
The Huawei Pura 90 Pro Max and its 6000mAh battery are compatible with fast charging as well as wireless charging, enhancing its usability.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Huawei Pura 90 Pro Max prices:
The Huawei Pura 90 Pro Max will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Huawei Pura 90 Pro Max:
- Brand: Huawei
- Model name: Pura 90 Pro Max
- Weight: 230g
- Dimensions: 164 x 77.1 x 8.1mm
- Operating system: HarmonyOS 6.0
- Display size: 6.9 inches
- Resolution: 2880x1308
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp SmartSens SC555XS
- CPU: HiSilicon Kirin 9030S
- Battery: 6000mAh
Specs
| Operating system (OS) | HarmonyOS 6.0 |
| Geekbench Benchmark | 4308 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Huawei - View all Huawei models here |
| Geekbench Benchmark | 1431 (Single Core) |
| Model name | Pura 90 Pro Max |
| Performance | test antutu benchmark ~1614886. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2880x1308 - More models with 2880x1308 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.9 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3 ГГц Taishan Big + 3x 2.27 ГГц Taishan Mid + 4x 1.72 ГГц Taishan Little |
| Brand | HiSilicon |
| Processor name | Kirin 9030S - More models with Kirin 9030S CPU see here |
| Release Date | 04/20/2026 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 5 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Maleoon 920 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 4 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Balong 6000 |
| Upload Speed (up to) | Up to 3500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | SmartSens SC555XS - More models with SmartSens SC555XS see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 164 x 77.1 x 8.1 mm |
| Weight | 230 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 4x optical zoom |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Huawei Pura 90 Pro Max
See all discounted products