Mobiltelefon Huawei Pura 90
Huawei Pura 90 kommer att släppas under April 2026. Pris och spec, här är allt vi vet.
Färg:
Beskrivning Huawei Pura 90
Huawei Pura 90 har en ljus och tydlig (upplösning på 2856x1320) 6.8 tum-tums skärm och måtten på 163.1 x 78.1 x 7mm. Det väger också bara 210g. De viktigaste specifikationerna är HiSilicon CPU - Kirin 9010s, 256GB-lagring och 12Gb RAM.
Släppdatumet Huawei Pura 90 är April 2026. SmartSens SC555XS-bakkamera med en 50Mp-sensor tar fantastiska bilder, och den främre kameran 50Mp är designad för selfies. Priset på smarttelefonen är mycket billig och detta priset är den bästa på affären just nu, vilket gör det värt att köpa. Det är ett bra köp för alla som är vana vid att använda HarmonyOS 6.0 OS.
Huawei Pura 90 har dubbla SIM-kortplatser, du kan ha 2 nummer från olika operatörer.
Med 5G-stöd fungerar Internet väldigt snabbt, eftersom hastigheterna i detta nätverk når 25 Gb / s.
För Huawei Pura 90 är det inte möjligt att utöka din lagring eftersom det inte finns någon microSD-kortplats för att sätta in ett minneskort.
Om du vill använda standardhörlurar med 3,5 mm-port måste du använda en adapter eftersom det bara finns en USB Type-C-utgång.
Du kan betala med Huawei Pura 90, eftersom den har NFC.
Eftersom den har en infraröd blaster kan du använda den som fjärrkontroll.
Huawei Pura 90 och dess 6500mAh-batteri är kompatibla med snabb laddning och trådlös laddning, vilket förbättrar användbarheten.
Enheten är vattentät. Detta gör att den kan användas i regn och snö, liksom i duschen och badrummet.
Priser på Huawei Pura 90
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Huawei Pura 90 släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Huawei Pura 90 :
- Varumärke: Huawei
- Produkt: Pura 90
- Vikt: 210g
- Höjd, bredd, djup: 163.1 x 78.1 x 7mm
- Operativ system: HarmonyOS 6.0
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 2856x1320
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp SmartSens SC555XS
- Processor (CPU): HiSilicon Kirin 9010s
- Batteri: 6500mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | HarmonyOS 6.0 |
| Geekbench-riktmärke | 4328 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Huawei - Visa alla Huawei-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1388 (Single Core) |
| Produkt | Pura 90 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1033959. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2856x1320 - Fler modeller med 2856x1320-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3 mm |
| Skärm-till-kropp | 90 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1 x TaiShan V121 2.5GHz + 3 x TaiShan V121 2.25GHz + 6 x Cortex-A510 1.55GHz |
| Varumärke | HiSilicon |
| Produkt | Kirin 9010s - Fler modeller med Kirin 9010s CPU se här |
| Utgivningsdatum | 10/15/2025 |
| Processorkärntyp | 12 |
| Processorhastighet | 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 5 nm |
| Minne | 24 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Maleoon 910 |
| GPU-frekvens | 0 Mhz |
| GPU-kärnor | 4 |
| TDP | 10 W |
| Features | Balong 5000 |
| Upload Speed | 4600 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | SmartSens SC555XS - Fler modeller med SmartSens SC555XS se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 6500 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Ja |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Ja |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 163.1 x 78.1 x 7 mm |
| Vikt | 210 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , 4x optisk zoom |
Betalsätt
Betalningar
- Paypal, kredit- eller betalkort (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay)
Frakt
Leverans
Garanti och retur
Huawei Pura 90 tillbehör
Visa alla produkter