Smartphone Huawei Pura 90
Huawei Pura 90 will be released in April 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
Colors:
Huawei Pura 90 Overview
Huawei Pura 90 has a bright and clear (resolution of 2856x1320) 6.8 inches-inch display and dimensions of 163.1 x 78.1 x 7mm. It also only weighs 210g. The main specifications are the HiSilicon CPU - Kirin 9010s, 256GB storage and 12Gb RAM.
The Huawei Pura 90 release date is April 2026. The SmartSens SC555XS rear camera with a 50Mp sensor takes great pictures, and the 50Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using HarmonyOS 6.0 OS.
The Huawei Pura 90 has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the Huawei Pura 90, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Huawei Pura 90, as it has NFC.
Since it has an infrared (IR) blaster, you can use it as a remote control.
The Huawei Pura 90 and its 6500mAh battery are compatible with fast charging as well as wireless charging, enhancing its usability.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Huawei Pura 90 prices:
The Huawei Pura 90 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Huawei Pura 90:
- Brand: Huawei
- Model name: Pura 90
- Weight: 210g
- Dimensions: 163.1 x 78.1 x 7mm
- Operating system: HarmonyOS 6.0
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 2856x1320
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp SmartSens SC555XS
- CPU: HiSilicon Kirin 9010s
- Battery: 6500mAh
Specs
| Operating system (OS) | HarmonyOS 6.0 |
| Geekbench Benchmark | 4328 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Huawei - View all Huawei models here |
| Geekbench Benchmark | 1388 (Single Core) |
| Model name | Pura 90 |
| Performance | test antutu benchmark ~1033959. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2856x1320 - More models with 2856x1320 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x TaiShan V121 2.5GHz + 3 x TaiShan V121 2.25GHz + 6 x Cortex-A510 1.55GHz |
| Brand | HiSilicon |
| Processor name | Kirin 9010s - More models with Kirin 9010s CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 12 |
| Clock Rate | Up to 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 5 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Maleoon 910 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 4 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Balong 5000 |
| Upload Speed (up to) | Up to 4600 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | SmartSens SC555XS - More models with SmartSens SC555XS see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 163.1 x 78.1 x 7 mm |
| Weight | 210 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , 4x optical zoom |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Huawei Pura 90
See all discounted products