Meizu Note 21 Pro poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Meizu Note 21 Pro resultatet 568 "Single-core" poäng och 1871 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Meizu Note 21 Pro
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Meizu Note 21 Pro släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Meizu Note 21 Pro :
Geekbench benchmark rankning
2833.23kr
$306.33
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 4/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1012.30kr
$109.45
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 6/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1652.14kr
$178.63
1724.19kr
$186.42
Xiaomi Redmi Note 11S 5G 4/64GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1450.70kr
$156.85
UMIDIGI F3 Pro
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Dimensity 700 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 6150mAh
1510.82kr
$163.35
1817.61kr
$196.52
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6/64Gb
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 6Gb / 64GB / 64Mp Samsung GW1 / 5020mAh
2337.67kr
$252.75
Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6/128Gb
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 6Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5020mAh
2642.06kr
$285.66
Kommande
Kommande
Xiaomi Poco M5 6/128GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Helio G99 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung JN2 / 5000mAh
1110.43kr
$120.06
Xiaomi Poco M5 4/128GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Helio G99 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung JN2 / 5000mAh
844.62kr
$91.32
Xiaomi Poco M5 4/64GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Helio G99 / 4Gb / 64GB / 50Mp Samsung JN2 / 5000mAh
869.96kr
$94.06
Realme 7 Pro
6.4 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 4500mAh
2682.11kr
$289.99
Xiaomi Redmi Note 9s 4/64Gb
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 720G / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 5020mAh
2011.56kr
$217.49
Samsung Galaxy A22s 5G 4/128GB
6.6 tum (2408x1080) Gorillaglas / Dimensity 700 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
2428.59kr
$262.58
Samsung Galaxy A22s 5G 4/64GB
6.6 tum (2400x1080) Gorillaglas / Dimensity 700 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
2440.89kr
$263.91
Xiaomi Poco M6 Pro
6.67 tum (2400x1080) Gorillaglas / Helio G99 / 8Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
1562.52kr
$168.94
Xiaomi Poco M5s 4/128GB
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G96 / 4Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
1144.37kr
$123.73
Xiaomi Poco M5s 4/64GB
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G96 / 4Gb / 64GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
1200.33kr
$129.78
Xiaomi Poco M5s 6/128GB
6.43 tum (2400x1080) Böjt glas / Helio G96 / 6Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 5000mAh
1202.09kr
$129.97
- Varumärke: Meizu
- Produkt: Note 21 Pro
- Vikt: 196g
- Höjd, bredd, djup: 168.5 x 76.6 x 8.35mm
- Operativ system: Android 14
- Diagonal storlek (metrisk): 6.78 tum
- Skärmupplösning: 2460x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 64Mp
- Processor (CPU): MediaTek Helio G99
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 14 |
| Geekbench-riktmärke | 1871 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Meizu - Visa alla Meizu-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 568 (Single Core) |
| Produkt | Note 21 Pro |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 361726. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2460x1080 - Fler modeller med 2460x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | OGS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.5 mm |
| Skärm-till-kropp | 85 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.78 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x Cortex-A76 2.2 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Helio G99 - Fler modeller med Helio G99 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 5/23/2022 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 8 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali G57MC |
| GPU-frekvens | 850 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 5 W |
| Features | MediaTek modem |
| Upload Speed | 150 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 64 Mp - Fler modeller med en 64 Mp-kamera se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 13 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 25 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 168.5 x 76.6 x 8.35 mm |
| Vikt | 196 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |