Realme 16 poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick Realme 16 resultatet 390751 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Dagens bästa priser på Realme 16
| Lagra | Pris | Läs mer |
|---|---|---|
|
Dagens bästa priser på Realme 16: Aliexpress / Realme Official Store |
2417.85kr ($262.39) | se affären |
Antutu benchmark rankning
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Global 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
3520.49kr
$382.05
Motorola Moto G82 5G
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1870.41kr
$202.98
Motorola Moto G71 5G
6.4 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
2221.40kr
$241.07
Xiaomi Black Shark 2 8/256Gb
6.39 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 855 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
5025.25kr
$545.35
Xiaomi Black Shark 2 12/256Gb
6.39 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 855 / 12Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
5930.23kr
$643.56
Realme 16
6.57 tum (2376x1080) Gorillaglas / Dimensity 6400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 7000mAh
2417.85kr
$262.39
Samsung Galaxy S10e
5.8 tum (2280x1080) Gorillaglas / Exynos 9820 / 6Gb / 128GB / 12Mp Samsung SAK2L4 / 3100mAh
3685.80kr
$399.99
Samsung Galaxy S10 Plus 8/128Gb
6.4 tum (3040x1440) Gorillaglas / Exynos 9820 / 8Gb / 128GB / 12Mp Samsung SAK2L4 / 4100mAh
3501.51kr
$379.99
Xiaomi Redmi Note 12 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 4 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
1319.55kr
$143.20
Xiaomi Redmi Note 12 4/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 4 Gen 1 / 4Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
1179.49kr
$128.00
Xiaomi Redmi Note 12 6/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
1291.91kr
$140.20
- Varumärke: Realme
- Produkt: 16
- Vikt: 183g
- Höjd, bredd, djup: 158.3 x 75.13 x 8.mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.57 tum
- Skärmupplösning: 2376x1080
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX882
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 6400
- Batteri: 7000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 1945 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 668 (Single Core) |
| Produkt | 16 |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 390751. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2376x1080 - Fler modeller med 2376x1080-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.2 mm |
| Skärm-till-kropp | 87 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.57 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x Cortex-A76 2,5 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 6400 - Fler modeller med Dimensity 6400 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 02/17/2025 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 12 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G57MC |
| GPU-frekvens | 1000 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 210 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX882 - Fler modeller med Sony IMX882 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 158.3 x 75.13 x 8. mm |
| Vikt | 183 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz , Inbyggd frontkamera , Intradisplay fingeravtrycksläsare |