Realme 16 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Realme 16 got a score of 390751 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Today's best Realme 16 prices
| Store | Price | See Details |
|---|---|---|
|
Today's best Realme 16 prices: Aliexpress / Realme Official Store |
223.84€ ($262.39) | view deal |
| Amazon | Check on Amazon | View deal |
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Global 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
325.92€
$382.05
Motorola Moto G82 5G
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
173.16€
$202.98
Motorola Moto G71 5G
6.4 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
205.65€
$241.07
Xiaomi Black Shark 2 8/256Gb
6.39 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 855 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
465.22€
$545.35
Xiaomi Black Shark 2 12/256Gb
6.39 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 855 / 12Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
549.00€
$643.56
Realme 16
6.57 inches (2376x1080) Gorilla glass / Dimensity 6400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 7000mAh
223.84€
$262.39
Samsung Galaxy S10e
5.8 inches (2280x1080) Gorilla glass / Exynos 9820 / 6Gb / 128GB / 12Mp Samsung SAK2L4 / 3100mAh
341.22€
$399.99
Samsung Galaxy S10 Plus 8/128Gb
6.4 inches (3040x1440) Gorilla glass / Exynos 9820 / 8Gb / 128GB / 12Mp Samsung SAK2L4 / 4100mAh
324.16€
$379.99
Xiaomi Redmi Note 12 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 8Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
122.16€
$143.20
Xiaomi Redmi Note 12 4/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 4Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
109.19€
$128.00
Xiaomi Redmi Note 12 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
119.60€
$140.20
- Brand: Realme
- Model name: 16
- Weight: 183g
- Dimensions: 158.3 x 75.13 x 8.mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.57 inches
- Resolution: 2376x1080
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX882
- CPU: MediaTek Dimensity 6400
- Battery: 7000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1945 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 668 (Single Core) |
| Model name | 16 |
| Performance | test antutu benchmark ~390751. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2376x1080 - More models with 2376x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.2 mm |
| Screen-to-body | 87 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.57 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 2,5 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 6400 - More models with Dimensity 6400 CPU see here |
| Release Date | 02/17/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 1000 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 210 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX882 - More models with Sony IMX882 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 158.3 x 75.13 x 8. mm |
| Weight | 183 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |