Realme C100 5G 4/128Gb poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme C100 5G 4/128Gb resultatet 655 "Single-core" poäng och 1942 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme C100 5G 4/128Gb
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme C100 5G 4/128Gb släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme C100 5G 4/128Gb :
Geekbench benchmark rankning
LG Velvet 5G
6.8" (2460x1080) Gorillaglas / Snapdragon 765G / 6Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 4300mAh
3188.30kr
$344.72
Google Pixel 5
6 tum (2340x1080) Böjt glas / Snapdragon 765 / 8Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX363 / 4080mAh
5734.36kr
$620.00
OnePlus Nord CE 3 Lite 5G 8/128GB
6.72 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM6 / 5000mAh
1966.05kr
$212.57
Realme 16
6.57 tum (2376x1080) Gorillaglas / Dimensity 6400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 7000mAh
2426.83kr
$262.39
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 6/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
2393.54kr
$258.79
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 8/256GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
2721.23kr
$294.22
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 6/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
1925.45kr
$208.18
1461.24kr
$157.99
Motorola Moto G71 5G
6.4 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
2229.65kr
$241.07
Realme C100 5G 4/128Gb
6.8 tum (1560x720) Böjt glas / Dimensity 6300 / 4Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX852 / 7000mAh
Kommande
Kommande
Honor X40 12/256GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
2538.47kr
$274.46
Honor X40 8/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
1968.09kr
$212.79
Honor X40 8/256GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
2342.11kr
$253.23
Honor X40 6/128GB
6.67 tum (2400x1080) Böjt glas / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
1950.79kr
$210.92
OnePlus Nord CE 5G 12/256GB
6.43 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 750G / 12Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4500mAh
3321.86kr
$359.16
1493.71kr
$161.50
1479.74kr
$159.99
OUKITEL WP33 Pro
6.6 tum (2408x1080) Böjt glas / Dimensity 6100+ / 8Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 22000mAh
2265.90kr
$244.99
1867.46kr
$201.91
2681.55kr
$289.93
2284.49kr
$247.00
- Varumärke: Realme
- Produkt: C100 5G
- Vikt: 205g
- Höjd, bredd, djup: 166.4 x 78.1 x 8.4mm
- Operativ system: Android 15
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 1560x720
- RAM-minne: 4Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX852
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 6300
- Batteri: 7000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 15 |
| Geekbench-riktmärke | 1942 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 655 (Single Core) |
| Produkt | C100 5G |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 399583. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 1560x720 - Fler modeller med 1560x720-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | IPS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.7 mm |
| Skärm-till-kropp | 83 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x Cortex-A76 2,4 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 6300 - Fler modeller med Dimensity 6300 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 04/20/2024 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 12 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G57MC |
| GPU-frekvens | 950 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 211 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 4 Gb - Fler modeller med 4 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX852 - Fler modeller med Sony IMX852 se här |
| Inbyggd blixt | LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 850/900/2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) |
| Typ | 4G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 14-15 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Ja |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Nej |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Nej |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Ja |
Design
| Höjd, bredd, djup | 166.4 x 78.1 x 8.4 mm |
| Vikt | 205 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 120Hz |