Realme GT Pro poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme GT Pro resultatet 1084 "Single-core" poäng och 3842 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme GT Pro
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme GT Pro släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme GT Pro :
Geekbench benchmark rankning
Oppo Find N 8/256GB
7.1 tum (1920x1792 ) Böjt glas / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
13276.40kr
$1436.63
Samsung Galaxy S21 Ultra 12/128GB
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Exynos 2100 / 12Gb / 128GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
9129.99kr
$987.95
Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512GB
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Exynos 2100 / 16Gb / 512GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
13767.21kr
$1489.74
Samsung Galaxy S21 Ultra 12/256GB
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Exynos 2100 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung S5KHM3 / 5000mAh
10567.39kr
$1143.49
Samsung Galaxy S21+ 8/128GB
6.7 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 128GB / 12Mp / 4800mAh
8039.88kr
$869.99
Samsung Galaxy S21+ 8/256GB
6.7 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4800mAh
8686.77kr
$939.99
Samsung Galaxy S21 8/256GB
6.2 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 256GB / 12Mp / 4000mAh
7855.05kr
$849.99
Samsung Galaxy S21 8/128GB
6.2 tum (2400x1080) Gorillaglas / Exynos 2100 / 8Gb / 128GB / 12Mp / 4000mAh
6459.70kr
$699.00
Huawei P50 Pocket 8/256Gb
6.9 tum (2636x1080) Böjt glas / Snapdragon 888 / 8Gb / 256GB / 40Mp / 4000mAh
4578.35kr
$495.42
Huawei P50 Pocket 12/512Gb
6.9 tum (2636x1080) Böjt glas / Snapdragon 888 / 12Gb / 512GB / 40Mp / 4000mAh
6990.53kr
$756.44
Realme GT
6.43 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 888 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX682 / 4500mAh
3210.91kr
$347.45
Realme GT Pro
6.8 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 888 / 12Gb / 512GB / 64Mp Sony IMX686 / 5000mAh
Kommande
Kommande
14776.92kr
$1599.00
Google Pixel 7a 8/128GB
6.1 tum (2400x1080) Böjt glas / Tensor G2 / 8Gb / 128GB / 64Mp Sony IMX787 / 4385mAh
2885.52kr
$312.24
Realme P4 Power 12/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Dimensity 7400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 10000mAh
3089.38kr
$334.30
Realme P4 Power 8/256GB
6.8 tum (2800x1280) Gorillaglas / Dimensity 7400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 10000mAh
2832.01kr
$306.45
OUKITEL WP100 Titan
6.8 tum (2460x1080) Gorillaglas / Dimensity 7300 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 33000mAh
5031.91kr
$544.50
11807.76kr
$1277.71
Huawei Mate 40 Pro 8/256Gb
6.76 tum (2772x1344) Gorillaglas / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
9814.31kr
$1062.00
Huawei Mate 40 Pro 8/128Gb
6.76 tum (2772x1344) Gorillaglas / Kirin 9000 / 8Gb / 128GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
9026.12kr
$976.71
Huawei Mate 40 Pro 8/512Gb
6.76 tum (2772x1344) Gorillaglas / Kirin 9000 / 8Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
14094.81kr
$1525.19
- Varumärke: Realme
- Produkt: GT Pro
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 11
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 3200x1440
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 512GB
- Kamera: 64Mp Sony IMX686
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 888
- Batteri: 5000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 11 |
| Geekbench-riktmärke | 3842 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1084 (Single Core) |
| Produkt | GT Pro |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 746466. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 3200x1440 - Fler modeller med 3200x1440-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ljusstyrka | 650 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 2.84 GHz ARM Cortex-X1 + 3x 2.42 GHz ARM Cortex-A78 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 888 - Fler modeller med Snapdragon 888 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 12/1/2020 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.84 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 5 nm |
| Minne | 24 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 660 |
| GPU-frekvens | 840 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | Snapdragon X60 |
| Upload Speed | 316 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 512 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 64 Mp - Fler modeller med en 64 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX686 - Fler modeller med Sony IMX686 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 32 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 5000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 8-9 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Ja |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | 3x optisk zoom , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 160Hz , Intradisplay fingeravtrycksläsare |