Google Pixel 9 Pro Fold Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Google Pixel 9 Pro Fold got a "Single-core" score of 2012 points and "Multi-core" score of 4865. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Google Pixel 9 Pro Fold prices:
The Google Pixel 9 Pro Fold will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Google Pixel 9 Pro Fold:
Geekbench Benchmark ranking
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
631.78€
$740.18
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
636.49€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
639.34€
$749.04
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
563.44€
$660.12
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
494.60€
$579.47
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
430.59€
$504.47
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
767.34€
$899.00
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1245.00€
$1458.62
983.75€
$1152.55
Xiaomi 13T Pro
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 9200+ / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 5000mAh
518.02€
$606.91
Google Pixel 9 Pro Fold
8 inches (2992x1344) Curved Glass / Tensor G4 / 16Gb / 256GB / 48Mp / 4650mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Vivo IQOO Neo 8 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9200+ / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 5000mAh
351.75€
$412.10
Vivo X90s
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9200+ / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 4810mAh
469.24€
$549.75
Realme 15 Pro 12/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
331.12€
$387.93
Realme 15 Pro 12/512GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
277.85€
$325.53
Realme 15 Pro 8/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
240.31€
$281.54
Apple iPhone 14 Pro Max 6/1024GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 1024GB / 48Mp / 4323mAh
1184.40€
$1387.62
Apple iPhone 14 Pro Max 6/512GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 512GB / 48Mp / 4323mAh
866.34€
$1014.99
Apple iPhone 14 Pro Max 6/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 256GB / 48Mp / 4323mAh
778.19€
$911.72
Apple iPhone 14 Pro Max 6/128GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 128GB / 48Mp / 4323mAh
742.03€
$869.35
Apple iPhone 15 Plus 6/128GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 128GB / 48Mp / 4910mAh
751.09€
$879.97
- Brand: Google
- Model name: Pixel 9 Pro Fold
- Weight: 257g
- Dimensions: 155.2 x 77.1 x 10.5mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 8 inches
- Resolution: 2992x1344
- RAM: 16Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 48Mp
- CPU: Google Tensor G4
- Battery: 4650mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 4865 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Google - View all Google models here |
| Geekbench Benchmark | 2012 (Single Core) |
| Model name | Pixel 9 Pro Fold |
| Performance | test antutu benchmark ~1190225. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2992x1344 - More models with 2992x1344 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 4.1 mm |
| Screen-to-body | 79 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.1GHz Cortex-X4 + 3x 2.6GHz Cortex-A720 + 4x 1.92GHz Cortex-A520 |
| Brand | |
| Processor name | Tensor G4 - More models with Tensor G4 CPU see here |
| Release Date | 08/13/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.1 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Mali-G715 MP |
| GPU frequency | 940 Mhz |
| GPU cores | 7 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Exynos 5400 |
| Upload Speed (up to) | Up to 5000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 16 Gb - More models with 16 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 10 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4650 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 5-6 days |
| Battery Life | 1,5-2 days |
| Working hours in hard mode | 7-8 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 155.2 x 77.1 x 10.5 mm |
| Weight | 257 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Build-in display front camera , Additional screen , 5x optical zoom , Flexible screen |