Smartphone OnePlus Nord 6
See the best OnePlus Nord 6 deals! Prices start from 459.76€ ($533.72), can buy it at best cost, and there are the specs to compare them all in one place.
($533.72)
Colors:
OnePlus Nord 6 Overview
OnePlus Nord 6 has a bright and clear (resolution of 2772x1272) 6.78 inches-inch display and dimensions of 162.5 x 77.5 x 8.5mm. It also only weighs 217g. The main specifications are the Qualcomm CPU - Snapdragon 8s Gen 4, 256GB storage and 8Gb RAM.
The OnePlus Nord 6 release date is April 2026. The Sony LYT600 rear camera with a 50Mp sensor takes great pictures, and the 32Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone starts at 459.76€ ($533.72) and this cost is the best deal right now , so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 16 OS.
The OnePlus Nord 6 has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the OnePlus Nord 6, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the OnePlus Nord 6, as it has NFC.
You can't use it as a remote control, because it does not have an infrared (IR) blaster.
OnePlus Nord 6 and its 9000mAh battery work with fast charging. There is no wireless charging, like most competitors.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Today's best OnePlus Nord 6 prices
| Store | Price | See Details |
|---|---|---|
|
Today's best OnePlus Nord 6 prices: Temall |
459.76€ ($533.72) | View deal |
| Amazon | Check on Amazon | View deal |
- Brand: OnePlus
- Model name: Nord 6
- Weight: 217g
- Dimensions: 162.5 x 77.5 x 8.5mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2772x1272
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony LYT600
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4
- Battery: 9000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 6844 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OnePlus - View all OnePlus models here |
| Geekbench Benchmark | 2164 (Single Core) |
| Model name | Nord 6 |
| Performance | test antutu benchmark ~2079822. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2772x1272 - More models with 2772x1272 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 91 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.21GHz Cortex-X4 + 3x 3GHz Cortex-A720 + 2x 2.8GHz Cortex-A720 + 2x 2.02GHz Cortex-A720 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8s Gen 4 - More models with Snapdragon 8s Gen 4 CPU see here |
| Release Date | 04/02/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 825 |
| GPU frequency | 1150 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X80 |
| Upload Speed (up to) | Up to 4200 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony LYT600 - More models with Sony LYT600 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 9000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm |
| Weight | 217 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner , Screen refresh rate 165Hz |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Dates of the deal
- 04.28.2026 - 05.23.2026
Stock
- In Stock
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for OnePlus Nord 6
OnePlus Nord 6 - User reviews, opinions and customer ratings
($533.72)
Colors:
See all discounted products