OnePlus Ace 6 Ultra Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the OnePlus Ace 6 Ultra got a "Single-core" score of 3387 points and "Multi-core" score of 10133. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
OnePlus Ace 6 Ultra prices:
The OnePlus Ace 6 Ultra will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OnePlus Ace 6 Ultra:
Geekbench Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1380.61€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
550.88€
$643.30
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
510.03€
$595.60
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1074.51€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
669.29€
$781.58
OnePlus Ace 6 Ultra
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Dimensity 9500 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX906 / 8600mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
524.60€
$612.62
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
7478.49€
$8733.21
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
358.95€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
399.80€
$466.88
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
569.26€
$664.77
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
714.83€
$834.76
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
567.39€
$662.58
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
638.66€
$745.81
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
638.56€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
641.42€
$749.04
- Brand: OnePlus
- Model name: Ace 6 Ultra
- Weight: 217g
- Dimensions: 162.45 x 77.47 x 8.45mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2772x1272
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX906
- CPU: MediaTek Dimensity 9500
- Battery: 8600mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 10133 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OnePlus - View all OnePlus models here |
| Geekbench Benchmark | 3387 (Single Core) |
| Model name | Ace 6 Ultra |
| Performance | test antutu benchmark ~3158022. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2772x1272 - More models with 2772x1272 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 91 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500 - More models with Dimensity 9500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU frequency | 1716 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10700 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX906 - More models with Sony IMX906 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 900 / 1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8600 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162.45 x 77.47 x 8.45 mm |
| Weight | 217 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 165Hz |