Realme C83 5G Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme C83 5G got a "Single-core" score of 654 points and "Multi-core" score of 1955. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme C83 5G prices:
The Realme C83 5G will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme C83 5G:
Geekbench Benchmark ranking
Realme 16
6.57 inches (2376x1080) Gorilla glass / Dimensity 6400 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 7000mAh
223.66€
$262.39
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
177.46€
$208.18
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
220.60€
$258.79
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
250.80€
$294.22
FOSSiBOT F112 Pro
6.88 inches (1640 x 720) Curved Glass / Dimensity 6300 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 7180mAh
134.67€
$157.99
Motorola Moto G71 5G
6.4 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
205.49€
$241.07
Honor X40 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 12Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
233.95€
$274.46
Honor X40 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
181.38€
$212.79
Honor X40 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
215.86€
$253.23
Honor X40 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
179.79€
$210.92
OnePlus Nord N300 5G
6.56 inches (1612х720) Gorilla glass / Dimensity 810 / 4Gb / 64GB / 48Mp / 5000mAh
137.66€
$161.50
OnePlus Nord CE 5G 12/256GB
6.43 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 750G / 12Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4500mAh
306.15€
$359.16
136.38€
$159.99
OUKITEL WP33 Pro
6.6 inches (2408x1080) Curved Glass / Dimensity 6100+ / 8Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 22000mAh
208.83€
$244.99
Honor Play 50 Plus
6.8 inches (2412x1080) Curved Glass / Dimensity 6020 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 6000mAh
247.14€
$289.93
OUKITEL WP58 Pro
6.7 inches (1600x720) Glass / T765 / 8Gb / 512GB / 64Mp OmniVision OV64B / 10600mAh
173.10€
$203.07
Honor X30 8/128Gb
6.81 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 48Mp / 4800mAh
240.06€
$281.62
Honor X30 6/128Gb
6.81 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 48Mp / 4800mAh
210.55€
$247.00
Honor X30 8/256Gb
6.81 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4800mAh
272.75€
$319.97
- Brand: Realme
- Model name: C83 5G
- Weight: 212g
- Dimensions: 166.3 x 78.1 x 8.45mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 1560x720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 13Mp
- CPU: MediaTek Dimensity 6300
- Battery: 7000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1955 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 654 (Single Core) |
| Model name | C83 5G |
| Performance | test antutu benchmark ~396383. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1560x720 - More models with 1560x720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.7 mm |
| Screen-to-body | 83 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 2,4 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 6300 - More models with Dimensity 6300 CPU see here |
| Release Date | 04/20/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 950 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 211 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 5 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.45 mm |
| Weight | 212 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |