Realme GT Neo 6 SE Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme GT Neo 6 SE got a "Single-core" score of 1933 points and "Multi-core" score of 5126. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme GT Neo 6 SE prices:
The Realme GT Neo 6 SE will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme GT Neo 6 SE:
Geekbench Benchmark ranking
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
435.28€
$508.31
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
769.84€
$899.00
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1249.06€
$1458.62
986.96€
$1152.55
Xiaomi 13T Pro
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 9200+ / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 5000mAh
519.71€
$606.91
Vivo IQOO Neo 8 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9200+ / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 5000mAh
352.89€
$412.10
Vivo X90s
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9200+ / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 4810mAh
470.77€
$549.75
Realme 15 Pro 8/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
241.09€
$281.54
Realme 15 Pro 12/512GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
278.76€
$325.53
Realme 15 Pro 12/256GB
6.8 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 7 Gen 4 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 7000mAh
334.71€
$390.87
Realme GT Neo 6 SE
6.78 inches (2780x1264) Gorilla glass / Snapdragon 7+ Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 5500mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Apple iPhone 14 Pro Max 6/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 256GB / 48Mp / 4323mAh
780.73€
$911.72
Apple iPhone 14 Pro Max 6/128GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 128GB / 48Mp / 4323mAh
744.45€
$869.35
Apple iPhone 14 Pro Max 6/1024GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 1024GB / 48Mp / 4323mAh
1188.26€
$1387.62
Apple iPhone 14 Pro Max 6/512GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 512GB / 48Mp / 4323mAh
869.16€
$1014.99
Apple iPhone 15 Plus 6/128GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A16 Bionic / 6Gb / 128GB / 48Mp / 4910mAh
753.54€
$879.97
659.36€
$769.99
1186.01€
$1384.99
1179.49€
$1377.38
552.85€
$645.60
539.52€
$630.04
- Brand: Realme
- Model name: GT Neo 6 SE
- Weight: 191g
- Dimensions: 162 x 75.1 x 8.65mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2780x1264
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX882
- CPU: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3
- Battery: 5500mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 5126 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1933 (Single Core) |
| Model name | GT Neo 6 SE |
| Performance | test antutu benchmark ~1422700. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2780x1264 - More models with 2780x1264 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.8GHz Cortex-X4 + 4x 2.6GHz Cortex-A720 + 4x 1.9GHz Cortex-A520 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7+ Gen 3 - More models with Snapdragon 7+ Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 03/15/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.8 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 732 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X63 5G |
| Upload Speed (up to) | Up to 4300 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX882 - More models with Sony IMX882 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.65 mm |
| Weight | 191 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner |