Realme X9 Pro Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme X9 Pro got a "Single-core" score of 1011 points and "Multi-core" score of 3488. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme X9 Pro prices:
The Realme X9 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme X9 Pro:
Geekbench Benchmark ranking
OUKITEL WP60 16/512GB
7.2 inches (1560x720) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 16Gb / 512GB / 108Mp Samsung HM6 / 10000mAh
248.43€
$291.31
OUKITEL WP60 12/256Gb
7.2 inches (1560x720) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM6 / 10000mAh
203.22€
$238.30
OUKITEL WP55 Pro
6.58 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 16Gb / 512GB / 108Mp Samsung HM6 / 11000mAh
196.83€
$230.80
FOSSiBOT F107 PRO
6.95 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 28000mAh
391.05€
$458.55
OUKITEL WP62 8/256Gb
6.58 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM6 / 11000mAh
176.03€
$206.41
Realme GT Master Explorer Edition 12/256GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
416.22€
$488.06
Xiaomi Black Shark 4S 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
502.94€
$589.75
Xiaomi Black Shark 4S 12/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
466.52€
$547.04
Oppo Reno 9 Pro 5G
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4500mAh
379.71€
$445.25
Realme 14 Pro 12/512GB
6.7 inches (2392x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
256.35€
$300.60
Realme 14 Pro 8/256GB
6.7 inches (2392x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
219.72€
$257.65
330.49€
$387.53
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/512Gb
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 512GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
366.91€
$430.24
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/256Gb
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
336.40€
$394.47
Xiaomi Redmi Note 11T Pro+ 8/128Gb
6.6 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 4400mAh
309.03€
$362.37
Xiaomi Black Shark 4S 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
416.02€
$487.83
Realme X9 Pro
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi Black Shark 4 12/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
376.78€
$441.82
Xiaomi Black Shark 4 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
351.61€
$412.30
Xiaomi Black Shark 4 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX582 / 4500mAh
418.74€
$491.02
Xiaomi 12T 8/128GB
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 8100 / 8Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
297.78€
$349.18
- Brand: Realme
- Model name: X9 Pro
- Weight: 185g
- Dimensions: 159.9 x 72.5 x 8mm
- Operating system: Android 11
- Display size: 6.55 inches
- Resolution: 2400x1080
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX766
- CPU: Qualcomm Snapdragon 870
- Battery: 4500mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 11 |
| Geekbench Benchmark | 3488 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1011 (Single Core) |
| Model name | X9 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~649883. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2400x1080 - More models with 2400x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.3 mm |
| Screen-to-body | 87 % |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Screen size | 6.55 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.2 GHz ARM Cortex-A77 + 3x 2.55 GHz ARM Cortex-A77 + 4x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 870 - More models with Snapdragon 870 CPU see here |
| Release Date | 1/15/2021 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 7 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 650 |
| GPU frequency | 675 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X55 |
| Upload Speed (up to) | Up to 316 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX766 - More models with Sony IMX766 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 159.9 x 72.5 x 8 mm |
| Weight | 185 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner |