Oppo Pad 6 colors
- Black
- White
- Red
- Yellow
- Green
- Blue
-
- What is best Oppo Pad 6 color?
-
The Oppo Pad 6 is offering these colors:
- Black: best classic color, good for most guys
- White: a great choice ladies, or if you’d like something that is light and fresh
- Red: make you stand out from the rest
- Yellow: the better way to get attention
- Green: if you want something new
- Blue: if you want to be on top
-
- What colors do the Oppo Pad 6 come in?
-
- Which Oppo Pad 6 color is the most popular?
-
The most popular and common colors for Oppo Pad 6 are white and black. They sell the best and generate lots of revenue for the company. They are followed by red, yellow and blue, which are also in the top color choices and sell well.
-
- Which Oppo Pad 6 color should i get?
-
You should buy the Oppo Pad 6 in white or black if you want to have one of the most popular and best-selling colors. If you are looking for something new, we recommend getting really fresh phone by looking at yellow and red.
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Pad 6 |
| Performance | test antutu benchmark ~2709448. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3000x2120 - More models with 3000x2120 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 85 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 12.1 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x ARM Cortex-X925 3.73GHz + 3 x ARM Cortex-X4 3.3GHz + 4 x Cortex-A720 2.4GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500s - More models with Dimensity 9500s CPU see here |
| Release Date | 01/15/2026 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.73 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali-G925 Immortalis MP |
| GPU frequency | 1612 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 7000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp - More models with a 8 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10420 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 266.93 x 193.35 x 5.99 mm |
| Weight | 577 g |
| Body type | Metal |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |