Oppo Pad 6 specs
Oppo Pad 6 Specifications
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Pad 6 |
| Performance | test antutu benchmark ~2709448. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3000x2120 - More models with 3000x2120 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 85 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 12.1 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x ARM Cortex-X925 3.73GHz + 3 x ARM Cortex-X4 3.3GHz + 4 x Cortex-A720 2.4GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500s - More models with Dimensity 9500s CPU see here |
| Release Date | 01/15/2026 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.73 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali-G925 Immortalis MP |
| GPU frequency | 1612 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 7000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp - More models with a 8 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10420 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 266.93 x 193.35 x 5.99 mm |
| Weight | 577 g |
| Body type | Metal |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |