Realme 17 Pro+ colors
- Black
- White
- Red
- Yellow
- Green
- Blue
-
- What is best Realme 17 Pro+ color?
-
The Realme 17 Pro+ is offering these colors:
- Black: best classic color, good for most guys
- White: a great choice ladies, or if you’d like something that is light and fresh
- Red: make you stand out from the rest
- Yellow: the better way to get attention
- Green: if you want something new
- Blue: if you want to be on top
-
- What colors do the Realme 17 Pro+ come in?
-
- Which Realme 17 Pro+ color is the most popular?
-
The most popular and common colors for Realme 17 Pro+ are white and black. They sell the best and generate lots of revenue for the company. They are followed by red, yellow and blue, which are also in the top color choices and sell well.
-
- Which Realme 17 Pro+ color should i get?
-
You should buy the Realme 17 Pro+ in white or black if you want to have one of the most popular and best-selling colors. If you are looking for something new, we recommend getting really fresh phone by looking at yellow and red.
- Brand: Realme
- Model name: 17 Pro+
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 17
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 2800x1280
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- CPU: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 5
- Battery: 8000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 17 |
| Geekbench Benchmark | 3588 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1289 (Single Core) |
| Model name | 17 Pro+ |
| Performance | test antutu benchmark ~1089558. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2800x1280 - More models with 2800x1280 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.9GHz Cortex-A720 + 3x 2.6GHz Cortex-A720 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7s Gen 5 - More models with Snapdragon 7s Gen 5 CPU see here |
| Release Date | 06/20/2026 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.9 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 810 |
| GPU frequency | 1250 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 8 W |
| Features | Fast Snapdragon X62 5G |
| Upload Speed (up to) | Up to 1600 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 200 Mp - More models with a 200 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung ISOCELL HP5 - More models with Samsung ISOCELL HP5 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner , 3x optical zoom , Screen refresh rate 144Hz |