Smartphone Realme 17 Pro+
Realme 17 Pro+ will be released in June 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
Colors:
Realme 17 Pro+ Overview
Realme 17 Pro+ has a bright and clear (resolution of 2800x1280) 6.8 inches-inch display and dimensions of . It also only weighs . The main specifications are the Qualcomm CPU - Snapdragon 7s Gen 5, 256GB storage and 8Gb RAM.
The Realme 17 Pro+ release date is June 2026. The Samsung ISOCELL HP5 rear camera with a 200Mp sensor takes great pictures, and the 50Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 17 OS.
The Realme 17 Pro+ has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the Realme 17 Pro+, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Realme 17 Pro+, as it has NFC.
You can't use it as a remote control, because it does not have an infrared (IR) blaster.
Realme 17 Pro+ and its 8000mAh battery work with fast charging. There is no wireless charging, like most competitors.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Realme 17 Pro+ prices:
The Realme 17 Pro+ will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme 17 Pro+:
- Brand: Realme
- Model name: 17 Pro+
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 17
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 2800x1280
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- CPU: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 5
- Battery: 8000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 17 |
| Geekbench Benchmark | 3588 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1289 (Single Core) |
| Model name | 17 Pro+ |
| Performance | test antutu benchmark ~1089558. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2800x1280 - More models with 2800x1280 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.9GHz Cortex-A720 + 3x 2.6GHz Cortex-A720 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7s Gen 5 - More models with Snapdragon 7s Gen 5 CPU see here |
| Release Date | 06/20/2026 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.9 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 810 |
| GPU frequency | 1250 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 8 W |
| Features | Fast Snapdragon X62 5G |
| Upload Speed (up to) | Up to 1600 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 200 Mp - More models with a 200 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung ISOCELL HP5 - More models with Samsung ISOCELL HP5 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner , 3x optical zoom , Screen refresh rate 144Hz |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Realme 17 Pro+
We check over 100 stores and over 1000 coupons and deals every day to find the cheapest prices and best discounts for your purchase. We currently do not have stock for this product, but there are similar products that you can buy at their best price, for example:See all discounted products