Oppo Reno 16 Pro Geekbench-benchmark scorer
I Geekbench-test fik Oppo Reno 16 Pro en "Single-core" score på 2811 point og "Multi-core" score på 8977 . Nedenfor kan du sammenligne dens ydeevne med andre modeller baseret på Geekbench Benchmark.
Oppo Reno 16 Pro priser:
Oppo Reno 16 Pro frigives snart.
Efterlad din e-mail , og så snart varerne sælges, vil du være den første til at vide om den
Alternativer til Oppo Reno 16 Pro :
Geekbench-benchmark
Oppo Find N6
8.12 tomme (2480x2248) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
10363.18kr
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 tomme (2608x1200) Bøjet glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
3828.38kr
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 tomme (2608x1200) Bøjet glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
4134.99kr
$643.30
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 tomme (2622x1206) Glas / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
8065.51kr
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 tomme (2622x1206) Glas / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
5023.82kr
$781.58
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 tomme (2688x1216) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
3937.78kr
$612.62
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 tomme (3200x1440) Bøjet glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
3973.71kr
$618.21
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 tomme (2510x1156) Bøjet glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
3001.00kr
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 tomme (2510x1156) Bøjet glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
2694.33kr
$419.17
Vivo X200 Pro
6.78 tomme (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
4272.99kr
$664.77
Oppo Reno 16 Pro
6.78 tomme (2772x1272) Gorillaglas / Dimensity 9500s / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 7000mAh
Snart
Snart
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tomme (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
5365.65kr
$834.76
Vivo IQOO 12
6.78 tomme (2800 x 1260) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
4258.92kr
$662.58
Asus ROG Phone 8
6.78 tomme (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
5054.67kr
$786.38
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 tomme (2670x1200) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
4814.66kr
$749.04
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 tomme (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
4793.19kr
$745.70
Vivo X100
6.78 tomme (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
4243.10kr
$660.12
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 tomme (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
3957.13kr
$615.63
OnePlus Nord 6
6.78 tomme (2772x1272) Gorillaglas / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
3445.03kr
$535.96
OnePlus 12
6.82 tomme (3168x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
5778.57kr
$899.00
9375.68kr
$1458.62
- Mærke: Oppo
- Modell: Reno 16 Pro
- Vægt: 205g
- Mål: 161.31 x 76.46 x 7.7mm
- Operativ system: Android 16
- Skærmstørrelse: 6.78 tomme
- Opløsning: 2772x1272
- RAM: 12Gb
- Hukommelse (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 9500s
- Batteri: 7000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-benchmark | 8977 (Multi-Core) - Sammenlign med de andre modeller her |
| Fabrikant | Oppo - Se alle Oppo-modeller her |
| Geekbench-benchmark | 2811 (Single Core) |
| Modell | Reno 16 Pro |
| Ydeevne | test antutu benchmark ~ 2788615. - Sammenlign med de andre modeller her |
Skærm
| Opløsning | 2772x1272 - Flere modeller med 2772x1272-opløsning se her |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Type | AMOLED |
| Multi-Touch-skærm | 10 |
| Bezelless | Ja - Flere modeller med skærm uden ramme se her |
| Ramme størrelse | 2.9 mm |
| Skærm til krop | 89 % |
| Lysstyrke | 750 cd/m² |
| Skærmstørrelse | 6.78 tomme |
Processor (CPU)
| CPU-arkitektur | 1 x ARM Cortex-X925 3.73GHz + 3 x ARM Cortex-X4 3.3GHz + 4 x Cortex-A720 2.4GHz |
| Mærke | MediaTek |
| Modell | Dimensity 9500s - Flere modeller med Dimensity 9500s CPU se her |
| Udgivelses dato | 01/15/2026 |
| Kerner | 8 |
| Frekvens | 3.73 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Processteknologi | 3 nm |
| Kapacitet | 32 Gb |
| GPU | Mali-G925 Immortalis MP |
| GPU-frekvens | 1612 Mhz |
| GPU-kerner | 12 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 7000 Mbps |
Kapacitet
| RAM (hukommelse) | 12 Gb - Flere modeller med 12 Gb RAM se her |
| Hukommelse (ROM) | 256 GB |
| Kortspor | Ingen |
Kamera
| Bagkamera | |
| Opløsning | 200 Mp - Flere modeller med et 200 Mp-kamera se her |
| Sensormodel | Samsung ISOCELL HP5 - Flere modeller med Samsung ISOCELL HP5 se her |
| Blitz | Dobbelt LED-blitz |
| Frontkamera | |
| Opløsning | 50 Mp |
| Blitz | Ingen |
Mobilnetværk
| Frekvens | 2G (GSM): 900/1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) 5G |
| Netværkstype | 5G |
| Sim-kort | nanoSIM + nanoSIM |
Trådløs teknologi
| Trådløst internet | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Flere modeller med NFC se her |
Lokalitet
| Netværkssupport | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7000 mAh |
| Type | Kan ikke fjernes |
| Hurtig opladning | Ja |
| Standby tid | 6-7 dage |
| Batteri liv | 3-4 dage |
| Arbejdstid i hård tilstand | 10-12 timer |
| Taletid | 30 timer |
| Trådløs opladning | Ja |
Sensorer
| Underretning ledet | Ingen |
| Fingeraftrykssensor | Ja |
| Afstandssensor | Ja |
| Sensor til omgivende lys | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Digitalt kompas | Ja |
| Barometer | Ingen |
| Lasersensor | Ingen |
Lydafspilning
| Audioprocessor | Integreret |
| Indbygget højttaler | Ja |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Jackstik | Ingen |
Design
| Mål | 161.31 x 76.46 x 7.7 mm |
| Vægt | 205 g |
| Kropstype | Metalstel og glaskasse |
| Stænk-, vand- og støvafvisende (IP68) | Ja - Flere modeller med IP68 se her |
Sprogunderstøttelse
| Sprog | - En detaljeret liste over understøttede sprog her |
Grænseflader / stik
| USB Type-C-porte | 1 |
Funktioner
| Andre specifikationer | 3x optisk zoom , Indbygget display foran kamera , Intradisplay fingeraftryksscanner , Skærm opdateringshastighed 120Hz |