Mobiltelefon Realme 16
Se de bedste Realme 16 tilbud! Priserne starter fra 1672.62kr ($262.39) , kan købe det til den bedste pris, og der er specifikationer til at sammenligne dem alle ét sted
($262.39)
Farver:
Beskrivelse Realme 16
Realme 16 har en lys og klar (opløsning på 2376x1080) 6.57 tomme-tommers skærm og dimensioner på 158.3 x 75.13 x 8.mm. Det vejer også kun 183g. De vigtigste specifikationer er MediaTek CPU - Dimensity 6400, 256GB-lagring og 8Gb RAM.
Udgivelsesdatoen for Realme 16 er februar 2026. Det Sony IMX882 bageste kamera med en 50Mp-sensor tager fantastiske billeder, og 50Mp-frontkameraet er designet til selfies. Prisen på smartphonen starter ved 1672.62kr ($262.39), og denne pris er den bedste pris lige nu, så det er værd at købe, og dette vil være et godt køb for alle, der er vant til at bruge Android 16 OS.
Realme 16 har Dual SIM-kortspor, du kan have 2 numre fra forskellige operatører.
Med 5G-support fungerer Internettet meget hurtigt, fordi hastighederne på dette netværk når 25 Gb / s.
Realme 16 har understøttelse af udvidelig lagring, så du kan indsætte SD-kort, så snart du har brug for det.
Hvis du vil bruge standard 3,5 mm porthovedtelefoner, skal du bruge en adapter, fordi der kun er en USB Type-C-udgang.
Du kan betale med Realme 16, da den har NFC.
Du kan ikke bruge den som en fjernbetjening, fordi den ikke har en infrarød blaster (IR).
Realme 16 og dens 7000mAh-batteri fungerer med hurtig opladning. Der er ingen trådløs opladning, som de fleste konkurrenter.
Enheden er vandtæt. Dette gør det muligt at bruge det i regn og sne såvel som i brusebadet og badeværelset.
Dagens bedste Realme 16 priser
| butik | Pris | Gå til aftalen |
|---|---|---|
|
Dagens bedste Realme 16 priser: Aliexpress / Realme Official Store |
1672.62kr ($262.39) | se aftale |
- Mærke: Realme
- Modell: 16
- Vægt: 183g
- Mål: 158.3 x 75.13 x 8.mm
- Operativ system: Android 16
- Skærmstørrelse: 6.57 tomme
- Opløsning: 2376x1080
- RAM: 8Gb
- Hukommelse (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX882
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 6400
- Batteri: 7000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-benchmark | 1945 (Multi-Core) - Sammenlign med de andre modeller her |
| Fabrikant | Realme - Se alle Realme-modeller her |
| Geekbench-benchmark | 668 (Single Core) |
| Modell | 16 |
| Ydeevne | test antutu benchmark ~ 390751. - Sammenlign med de andre modeller her |
Skærm
| Opløsning | 2376x1080 - Flere modeller med 2376x1080-opløsning se her |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Type | AMOLED |
| Multi-Touch-skærm | 10 |
| Bezelless | Ja - Flere modeller med skærm uden ramme se her |
| Ramme størrelse | 3.2 mm |
| Skærm til krop | 87 % |
| Lysstyrke | 750 cd/m² |
| Skærmstørrelse | 6.57 tomme |
Processor (CPU)
| CPU-arkitektur | 2x Cortex-A76 2,5 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Mærke | MediaTek |
| Modell | Dimensity 6400 - Flere modeller med Dimensity 6400 CPU se her |
| Udgivelses dato | 02/17/2025 |
| Kerner | 8 |
| Frekvens | 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Processteknologi | 6 nm |
| Kapacitet | 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU-frekvens | 1000 Mhz |
| GPU-kerner | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 210 Mbps |
Kapacitet
| RAM (hukommelse) | 8 Gb - Flere modeller med 8 Gb RAM se her |
| Hukommelse (ROM) | 256 GB |
| Kortspor | MicroSD (TF), understøttelse af kort op til 2 TB |
Kamera
| Bagkamera | |
| Opløsning | 50 Mp - Flere modeller med et 50 Mp-kamera se her |
| Sensormodel | Sony IMX882 - Flere modeller med Sony IMX882 se her |
| Blitz | Dobbelt LED-blitz |
| Frontkamera | |
| Opløsning | 50 Mp |
| Blitz | Ingen |
Mobilnetværk
| Frekvens | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Netværkstype | 5G |
| Sim-kort | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Trådløs teknologi
| Trådløst internet | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Flere modeller med NFC se her |
Lokalitet
| Netværkssupport | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7000 mAh |
| Type | Kan ikke fjernes |
| Hurtig opladning | Ja |
| Standby tid | 6-7 dage |
| Batteri liv | 3-4 dage |
| Arbejdstid i hård tilstand | 10-12 timer |
| Taletid | 30 timer |
| Trådløs opladning | Ingen |
Sensorer
| Underretning ledet | Ingen |
| Fingeraftrykssensor | Ja |
| Afstandssensor | Ja |
| Sensor til omgivende lys | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Digitalt kompas | Ja |
| Barometer | Ingen |
| Lasersensor | Ingen |
Lydafspilning
| Audioprocessor | Integreret |
| Indbygget højttaler | Ja |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Jackstik | Ingen |
Design
| Mål | 158.3 x 75.13 x 8. mm |
| Vægt | 183 g |
| Kropstype | Plast |
| Stænk-, vand- og støvafvisende (IP68) | Ja - Flere modeller med IP68 se her |
Sprogunderstøttelse
| Sprog | - En detaljeret liste over understøttede sprog her |
Grænseflader / stik
| USB Type-C-porte | 1 |
Funktioner
| Andre specifikationer | Indbygget display foran kamera , Intradisplay fingeraftryksscanner , Skærm opdateringshastighed 120Hz |
Beskrivelse
Betalinger
- Debet- / kreditkort (Visa. Mastercard)
Datoer for aftalen
- 04.14.2026 - 04.30.2026
Lager
- På lager
Forsendelse
Bestil levering
Garanti
Tilbehør til Realme 16
Realme 16 Brugernes meninger og anmeldelser
($262.39)
Farver:
Se alle produkter med rabat