Realme Neo7 Turbo poäng i benchmarktest Geekbench
I Geekbench benchmark-testet fick Realme Neo7 Turbo resultatet 2724 "Single-core" poäng och 6678 "Multi-core" poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Geekbench-testet.
Priser på Realme Neo7 Turbo
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme Neo7 Turbo släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme Neo7 Turbo :
Geekbench benchmark rankning
Oppo Find N6
8.12 tum (2480x2248) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
15060.51kr
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
6009.26kr
$643.30
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 tum (2608x1200) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
5563.68kr
$595.60
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 tum (2622x1206) Glas / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
11721.37kr
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 tum (2622x1206) Glas / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
7300.97kr
$781.58
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 tum (2688x1216) Gorillaglas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
5722.67kr
$612.62
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 tum (3200x1440) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
5750.22kr
$615.57
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
4361.26kr
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 tum (2510x1156) Böjt glas / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
3915.59kr
$419.17
Vivo X200 Pro
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
6209.81kr
$664.77
Realme Neo7 Turbo
6.8 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9400e / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 7200mAh
Kommande
Kommande
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 tum (3200x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
7797.74kr
$834.76
Vivo IQOO 12
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
6189.36kr
$662.58
Asus ROG Phone 8
6.78 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
7314.42kr
$783.02
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 tum (2400x1080) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
6965.81kr
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 tum (2670x1200) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
6997.00kr
$749.04
Vivo X100
6.78 tum (2800 x 1260) Gorillaglas / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
6166.38kr
$660.12
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 tum (2800x1280) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
5726.22kr
$613.00
OnePlus Nord 6
6.78 tum (2772x1272) Gorillaglas / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
4985.17kr
$533.67
OnePlus 12
6.82 tum (3168x1440) Gorillaglas / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
8397.83kr
$899.00
13625.40kr
$1458.62
- Varumärke: Realme
- Produkt: Neo7 Turbo
- Vikt: 205g
- Höjd, bredd, djup: 162.42 x 76.13 x 8.59mm
- Operativ system: Android 15
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 2800 x 1260
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX882
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 9400e
- Batteri: 7200mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 15 |
| Geekbench-riktmärke | 6678 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 2724 (Single Core) |
| Produkt | Neo7 Turbo |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 2418493. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2800 x 1260 - Fler modeller med 2800 x 1260-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.1 mm |
| Skärm-till-kropp | 89 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1 x 3.4GHz Cortex-X4 + 3 x 2.85GHz Cortex-X3 + 4 x 2GHz Cortex-A720 |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 9400e - Fler modeller med Dimensity 9400e CPU se här |
| Utgivningsdatum | 05/14/2025 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 3.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 24 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Arm Immortalis G720 MC |
| GPU-frekvens | 1300 Mhz |
| GPU-kärnor | 12 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek T830 |
| Upload Speed | 2500 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX882 - Fler modeller med Sony IMX882 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 16 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 900/1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 7200 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 6-7 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 162.42 x 76.13 x 8.59 mm |
| Vikt | 205 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Nej - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Skärmuppdateringsfrekvens 144Hz , Inbyggd frontkamera |