Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB got a score of 2192644 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
530.32€
$615.63
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
361.08€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
402.18€
$466.88
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1080.90€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
673.27€
$781.58
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
568.64€
$660.12
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
459.76€
$533.72
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
674.57€
$783.09
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
719.08€
$834.76
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
642.36€
$745.70
- Brand: Apple
- Model name: iPhone 17
- Weight: 177g
- Dimensions: 149.6 x 71.5 x 7.8mm
- Operating system: iOS
- Display size: 6.3 inches
- Resolution: 2622x1206
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 48Mp Sony IMX904
- CPU: Apple A19
- Battery: 3692mAh
Specs
| Operating system (OS) | iOS |
| Geekbench Benchmark | 9233 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Apple - View all Apple models here |
| Geekbench Benchmark | 3602 (Single Core) |
| Model name | iPhone 17 |
| Performance | test antutu benchmark ~2192644. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2622x1206 - More models with 2622x1206 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | OLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.3 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 Everest x 4.26GHz + 4 Sawtooth x 2.6GHz |
| Brand | Apple |
| Processor name | A19 - More models with A19 CPU see here |
| Release Date | 09/09/2025 |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Rate | Up to 4.26 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Apple A19 GPU |
| GPU frequency | 1620 Mhz |
| GPU cores | 5 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Apple A19 modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX904 - More models with Sony IMX904 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 12 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 3692 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | No |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 20 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 7.8 mm |
| Weight | 177 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz |