Doogee M30 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Doogee M30 got a score of 259883 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Doogee M30 prices:
The Doogee M30 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Doogee M30:
AnTuTu Benchmark ranking
OUKITEL WP13
6.52 inches (1600x720) Curved Glass / Dimensity 700 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 5280mAh
210.92€
$245.99
OUKITEL WP17
6.78 inches (2400x1080) Glass / Helio G95 / 8Gb / 128GB / 64Mp OmniVision OV64B / 8300mAh
187.34€
$218.49
Hotwav Cyber 13 Pro
6.6 inches (2408x1080) Curved Glass / Tiger T619 / 12Gb / 256GB / 64Mp Sony IMX686 / 10800mAh
177.81€
$207.37
Xiaomi Mi Note 10
6.47 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 5260mAh
308.33€
$359.59
Xiaomi CC9 Pro 8/256Gb
6.47" (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 730G / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 5260mAh
368.78€
$430.09
On Sale Soon
On Sale Soon
Samsung Galaxy A22s 5G 4/128GB
6.6 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 700 / 4Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
238.51€
$278.16
Samsung Galaxy A22s 5G 4/64GB
6.6 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 700 / 4Gb / 64GB / 48Mp Samsung GM2 / 5000mAh
239.71€
$279.56
Motorola Moto G52 6/256GB
6.55 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 680 / 6Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
152.66€
$178.04
Motorola Moto G52 6/128GB
6.55 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 680 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
165.45€
$192.96
Motorola Moto G52 4/128GB
6.55 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 680 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
132.18€
$154.15
- Brand: Doogee
- Model name: M30
- Weight: 375g
- Dimensions: 178.5 x 83.1 x 17.9mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.88 inches
- Resolution: 2408x1080
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 64Mp
- CPU: UNISOC Tiger T620
- Battery: 8000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1432 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Doogee - View all Doogee models here |
| Geekbench Benchmark | 401 (Single Core) |
| Model name | M30 |
| Performance | test antutu benchmark ~259883. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2408x1080 - More models with 2408x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 6.5 mm |
| Screen-to-body | 70 % |
| Brightness | 500 cd/m² |
| Screen size | 6.88 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x Cortex-A75 2.2GHz + 6 x Cortex-A55 1.8GHz |
| Brand | UNISOC |
| Processor name | Tiger T620 - More models with Tiger T620 CPU see here |
| Release Date | 07/15/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 12 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 850 Mhz |
| GPU cores | 1 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Unisoc modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 64 Mp - More models with a 64 Mp camera see here |
| Flash | Four LEDs |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 20 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | No |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Design
| Dimensions | 178.5 x 83.1 x 17.9 mm |
| Weight | 375 g |
| Body type | Plastics and rubber |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz |