Infinix Hot 70 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Infinix Hot 70 got a "Single-core" score of 598 points and "Multi-core" score of 1915. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Infinix Hot 70 prices:
The Infinix Hot 70 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Infinix Hot 70:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi Redmi Note 12 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 8Gb / 256GB / 48Mp / 5000mAh
134.16€
$156.20
Xiaomi Redmi Note 12 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
120.41€
$140.20
OUKITEL WP10
6.67 inches (2340x1080) Gorilla glass / Dimensity 800 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX582 / 8000mAh
250.15€
$291.25
Motorola Moto G 5G Plus 4/64GB
6.7" (2520x1080) Gorilla glass / Snapdragon 765 / 4Gb / 64GB / 48Mp / 5000mAh
289.90€
$337.53
Motorola Moto G 5G Plus 6/128GB
6.7" (2520x1080) Gorilla glass / Snapdragon 765 / 6Gb / 128GB / 48Mp / 5000mAh
324.99€
$378.39
Realme Q5i 4/128GB
6.58 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 4Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
163.56€
$190.44
Realme Q5i 6/128GB
6.58 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 13Mp / 5000mAh
172.36€
$200.68
On Sale Soon
On Sale Soon
Realme 10 5G 8/256GB
6.6 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 700 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
176.41€
$205.40
Realme 10 5G 8/128GB
6.6 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 700 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
149.95€
$174.59
279.85€
$325.83
Realme V23 12/256GB
6.58 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 12Gb / 256GB / 48Mp / 5000mAh
269.20€
$313.43
Realme V23 8/256GB
6.58 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 8Gb / 256GB / 48Mp / 5000mAh
253.82€
$295.52
175.93€
$204.84
Samsung Galaxy A51 5G 6/128Gb
6.5 inches (2400x1080) Gorilla glass / Exynos 980 / 6Gb / 128GB / 48Mp Samsung GM2 / 4500mAh
172.86€
$201.26
Doogee S110
6.58 inches (2408x1080) Gorilla glass / Helio G99 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 10800mAh
183.77€
$213.97
Hotwav Cyber X Pro
6.78 inches (2460x1080) Gorilla glass / Helio G99 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 10200mAh
163.57€
$190.45
Realme X50 5G
6.57 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 765G / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4200mAh
221.56€
$257.96
Realme X50m 8/128GB
6.57 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 765G / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4200mAh
313.95€
$365.53
Realme X50m 6/128GB
6.57 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 765G / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4200mAh
278.76€
$324.56
Motorola Moto G62 5G 6/128GB
6.5 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 480+ / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
300.04€
$349.34
- Brand: Infinix
- Model name: Hot 70
- Weight: 195g
- Dimensions: 167.9 x 79.1 x 7.5mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 1576x720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: MediaTek Helio G100
- Battery: 5600mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1915 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Infinix - View all Infinix models here |
| Geekbench Benchmark | 598 (Single Core) |
| Model name | Hot 70 |
| Performance | test antutu benchmark ~401773. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1576x720 - More models with 1576x720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.5 mm |
| Screen-to-body | 84 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) + 6x Cortex-A55 (2 GHz) |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Helio G100 - More models with Helio G100 CPU see here |
| Release Date | 08/07/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | MaliG57MC |
| GPU frequency | 1000 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 0 W |
| Features | Fast MediaTek modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5600 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm |
| Weight | 195 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 144Hz |