Infinix Hot 70 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Infinix Hot 70 got a score of 401773 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Infinix Hot 70 prices:
The Infinix Hot 70 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Infinix Hot 70:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Poco X5 5G 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 48Mp / 5000mAh
182.40€
$212.06
Realme Q5 8/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp / 5000mAh
183.81€
$213.70
Realme Q5 6/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 50Mp / 5000mAh
193.09€
$224.49
Realme Q5 8/256GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 5000mAh
197.33€
$229.42
Realme Q5 12/256GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 5000mAh
241.69€
$281.00
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
179.06€
$208.18
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 8/256GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
253.06€
$294.22
Xiaomi Poco X4 Pro 5G 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 108Mp Samsung HM2 / 5000mAh
222.59€
$258.79
Honor X40 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
183.02€
$212.79
Honor X40 6/128GB
6.67 inches (2400x1080) Curved Glass / Snapdragon 695 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5100mAh
181.42€
$210.92
- Brand: Infinix
- Model name: Hot 70
- Weight: 195g
- Dimensions: 167.9 x 79.1 x 7.5mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 1576x720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: MediaTek Helio G100
- Battery: 5600mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1915 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Infinix - View all Infinix models here |
| Geekbench Benchmark | 598 (Single Core) |
| Model name | Hot 70 |
| Performance | test antutu benchmark ~401773. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1576x720 - More models with 1576x720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.5 mm |
| Screen-to-body | 84 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) + 6x Cortex-A55 (2 GHz) |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Helio G100 - More models with Helio G100 CPU see here |
| Release Date | 08/07/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | MaliG57MC |
| GPU frequency | 1000 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 0 W |
| Features | Fast MediaTek modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5600 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm |
| Weight | 195 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 144Hz |