OnePlus Ace 5 Pro Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the OnePlus Ace 5 Pro got a score of 3054885 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
OnePlus Ace 5 Pro prices:
The OnePlus Ace 5 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OnePlus Ace 5 Pro:
AnTuTu Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1380.61€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
510.03€
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
550.88€
$643.30
OnePlus Ace 5 Pro
6.78 inches (2780x1264) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX906 / 6100mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
524.60€
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
569.26€
$664.77
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
7478.49€
$8733.21
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
399.80€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
358.95€
$419.17
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1074.51€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
669.29€
$781.58
- Brand: OnePlus
- Model name: Ace 5 Pro
- Weight: 203g
- Dimensions: 161.72 x 75.77 x 8.14mm
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2780x1264
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX906
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (Gen 4)
- Battery: 6100mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 10098 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OnePlus - View all OnePlus models here |
| Geekbench Benchmark | 2807 (Single Core) |
| Model name | Ace 5 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~3054885. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2780x1264 - More models with 2780x1264 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 91 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Phoenix L 4.32GHz + 6x Phoenix M 3.53GHz |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Elite (Gen 4) - More models with Snapdragon 8 Elite (Gen 4) CPU see here |
| Release Date | 10/21/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.32 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU frequency | 1100 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X80 |
| Upload Speed (up to) | Up to 3500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX906 - More models with Sony IMX906 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 900 / 1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6100 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161.72 x 75.77 x 8.14 mm |
| Weight | 203 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner , Screen refresh rate 120Hz |