Oppo Find X7 Ultra Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Oppo Find X7 Ultra got a "Single-core" score of 2554 points and "Multi-core" score of 7211. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Oppo Find X7 Ultra prices:
The Oppo Find X7 Ultra will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Oppo Find X7 Ultra:
Geekbench Benchmark ranking
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
549.09€
$643.30
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1071.02€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
667.11€
$781.58
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
522.90€
$612.62
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
398.50€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
357.78€
$419.17
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
567.41€
$664.77
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
712.51€
$834.76
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
565.54€
$662.58
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
631.78€
$740.18
Oppo Find X7 Ultra
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT900 / 5000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
636.49€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
639.34€
$749.04
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
563.44€
$660.12
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
494.60€
$579.47
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
430.59€
$504.47
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
767.34€
$899.00
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1245.00€
$1458.62
983.75€
$1152.55
Xiaomi 13T Pro
6.67 inches (2712x1220) Curved Glass / Dimensity 9200+ / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX707 / 5000mAh
518.02€
$606.91
Vivo IQOO Neo 8 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9200+ / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX866 / 5000mAh
351.75€
$412.10
- Brand: Oppo
- Model name: Find X7 Ultra
- Weight: 221g
- Dimensions: 164.3 x 76.2 x 9.5mm
- Operating system: Android 14
- Display size: 6.82 inches
- Resolution: 3168x1440
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony LYT900
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
- Battery: 5000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | 7211 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Oppo - View all Oppo models here |
| Geekbench Benchmark | 2554 (Single Core) |
| Model name | Find X7 Ultra |
| Performance | test antutu benchmark ~2097883. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3168x1440 - More models with 3168x1440 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.85 mm |
| Screen-to-body | 91 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.82 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.19 GHz ARM Cortex-X4 + 5x 2.96 GHz ARM Cortex-A720 + 2x 2.27 GHz ARM Cortex-A520 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Gen 3 - More models with Snapdragon 8 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/15/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.19 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 750 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X75 |
| Upload Speed (up to) | Up to 2500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony LYT900 - More models with Sony LYT900 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 164.3 x 76.2 x 9.5 mm |
| Weight | 221 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , 6x optical zoom , Build-in display front camera , Intradisplay fingerprint scanner |