Realme GT 8 Pro Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Realme GT 8 Pro got a score of 3779843 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Realme GT 8 Pro prices:
The Realme GT 8 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme GT 8 Pro:
AnTuTu Benchmark ranking
Realme GT 8 Pro
6.79 inches (2780x1264) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX906 / 7000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1376.13€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
549.09€
$643.30
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
508.37€
$595.60
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
522.90€
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
567.41€
$664.77
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
357.78€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
398.50€
$466.88
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1071.02€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
667.11€
$781.58
- Brand: Realme
- Model name: GT 8 Pro
- Weight: 214g
- Dimensions: 161.8 x 76.87 x 8.2mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.79 inches
- Resolution: 2780x1264
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX906
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5
- Battery: 7000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 11658 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 3588 (Single Core) |
| Model name | GT 8 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~3779843. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2780x1264 - More models with 2780x1264 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.79 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Phoenix 4.61GHz + 6x Phoenix 3.63GHz |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Elite Gen 5 - More models with Snapdragon 8 Elite Gen 5 CPU see here |
| Release Date | 11/25/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Adreno 840 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X85 |
| Upload Speed (up to) | Up to 12500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX906 - More models with Sony IMX906 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161.8 x 76.87 x 8.2 mm |
| Weight | 214 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner , 3x optical zoom |