Realme GT7 Pro Racing Edition Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the Realme GT7 Pro Racing Edition got a "Single-core" score of 2802 points and "Multi-core" score of 10091. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
Realme GT7 Pro Racing Edition prices:
The Realme GT7 Pro Racing Edition will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme GT7 Pro Racing Edition:
Geekbench Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1376.13€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
508.37€
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
549.09€
$643.30
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1071.02€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
667.11€
$781.58
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
522.90€
$612.62
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
398.50€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
357.78€
$419.17
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
567.41€
$664.77
Realme GT7 Pro Racing Edition
6.78 inches (2780x1264) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX896 / 6500mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
712.51€
$834.76
Vivo IQOO 12
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5000mAh
565.54€
$662.58
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
631.78€
$740.18
Xiaomi 14 12/256Gb
6.36 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 4610mAh
636.49€
$745.70
Xiaomi 14 8/256Gb
6.36 inches (2670x1200) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 8Gb / 256GB / 50Mp Omnivision OVX9000 (Light Hunter 900) / 4610mAh
639.34€
$749.04
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
563.44€
$660.12
Honor 400 Pro 12/512GB
6.7 inches (2800x1280) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 6000mAh
494.60€
$579.47
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
430.59€
$504.47
OnePlus 12
6.82 inches (3168x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony LYTIA-T808 / 5400mAh
767.34€
$899.00
Apple iPhone 15 Pro Max 8/256GB
6.7 inches (2796x1290) Glass / A17 Pro / 8Gb / 256GB / 48Mp / 4850mAh
1245.00€
$1458.62
- Brand: Realme
- Model name: GT7 Pro Racing Edition
- Weight: 218g
- Dimensions: 162.45 x 76.89 x 8.55mm
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2780x1264
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX896
- CPU: Qualcomm Snapdragon 8 Elite (Gen 4)
- Battery: 6500mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 10091 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 2802 (Single Core) |
| Model name | GT7 Pro Racing Edition |
| Performance | test antutu benchmark ~3084511. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2780x1264 - More models with 2780x1264 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3 mm |
| Screen-to-body | 89 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Phoenix L 4.32GHz + 6x Phoenix M 3.53GHz |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Elite (Gen 4) - More models with Snapdragon 8 Elite (Gen 4) CPU see here |
| Release Date | 10/21/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.32 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 830 |
| GPU frequency | 1100 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X80 |
| Upload Speed (up to) | Up to 3500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX896 - More models with Sony IMX896 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162.45 x 76.89 x 8.55 mm |
| Weight | 218 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera , Screen refresh rate 120Hz |