Vivo IQOO Neo 10 Pro Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Vivo IQOO Neo 10 Pro got a score of 3143622 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Vivo IQOO Neo 10 Pro prices:
The Vivo IQOO Neo 10 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo IQOO Neo 10 Pro:
AnTuTu Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1374.30€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
507.70€
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
548.36€
$643.30
Vivo IQOO Neo 10 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp / 6100mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
522.21€
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
566.66€
$664.77
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
7516.34€
$8817.72
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
397.97€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
357.31€
$419.17
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1069.60€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
666.23€
$781.58
- Brand: Vivo
- Model name: IQOO Neo 10 Pro
- Weight:
- Dimensions:
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 3200x1440
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: MediaTek Dimensity 9400
- Battery: 6100mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 10033 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 2833 (Single Core) |
| Model name | IQOO Neo 10 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~3143622. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3200x1440 - More models with 3200x1440 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x ARM Cortex-X925 3.63GHz + 3 x ARM Cortex-X4 3.3GHz + 4 x Cortex-A720 2.4GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9400 - More models with Dimensity 9400 CPU see here |
| Release Date | 10/09/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali-G925 Immortalis MP |
| GPU frequency | 1612 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 3000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 900 / 1800 MHz 3G (WCDMA) 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6100 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 144Hz , Intradisplay fingerprint scanner |