Vivo X300 Pro Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Vivo X300 Pro got a score of 3171688 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Vivo X300 Pro prices:
The Vivo X300 Pro will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Vivo X300 Pro:
AnTuTu Benchmark ranking
Oppo Find N6
8.12 inches (2480x2248) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP5 / 6000mAh
1388.82€
$1612.25
Xiaomi Poco F8 Ultra 12/256GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
513.06€
$595.60
Xiaomi Poco F8 Ultra 16/512GB
6.9 inches (2608x1200) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite Gen 5 / 16Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6500mAh
554.15€
$643.30
Vivo X300 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9500 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-828 / 6510mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
ZTE Nubia Z70S Ultra
6.85 inches (2688x1216) Gorilla glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp Omnivision Light Master 990 / 6600mAh
527.72€
$612.62
Vivo X200 Pro
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9400 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT-818 / 6000mAh
572.65€
$664.77
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
530.32€
$615.63
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
402.18€
$466.88
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
361.08€
$419.17
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1080.90€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
673.27€
$781.58
- Brand: Vivo
- Model name: X300 Pro
- Weight: 226g
- Dimensions: 161.2 x 75.5 x 8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 2800 x 1260
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony LYT-828
- CPU: MediaTek Dimensity 9500
- Battery: 6510mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 10108 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Vivo - View all Vivo models here |
| Geekbench Benchmark | 3365 (Single Core) |
| Model name | X300 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~3171688. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2800 x 1260 - More models with 2800 x 1260 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500 - More models with Dimensity 9500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU frequency | 1716 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10700 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| dxomark mobile ranking | 171 - test DXOMARK benchmark. Compare to the other models here |
| dxomark (photo) | 171 |
| dxomark (video) | 169 |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony LYT-828 - More models with Sony LYT-828 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6510 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161.2 x 75.5 x 8 mm |
| Weight | 226 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Extendable front camera , Build-in display front camera , 4x optical zoom , Screen refresh rate 120Hz |