Infinix Hot 70 colors
- Black
- White
- Red
- Yellow
- Green
- Blue
-
- What is best Infinix Hot 70 color?
-
The Infinix Hot 70 is offering these colors:
- Black: best classic color, good for most guys
- White: a great choice ladies, or if you’d like something that is light and fresh
- Red: make you stand out from the rest
- Yellow: the better way to get attention
- Green: if you want something new
- Blue: if you want to be on top
-
- What colors do the Infinix Hot 70 come in?
-
- Which Infinix Hot 70 color is the most popular?
-
The most popular and common colors for Infinix Hot 70 are white and black. They sell the best and generate lots of revenue for the company. They are followed by red, yellow and blue, which are also in the top color choices and sell well.
-
- Which Infinix Hot 70 color should i get?
-
You should buy the Infinix Hot 70 in white or black if you want to have one of the most popular and best-selling colors. If you are looking for something new, we recommend getting really fresh phone by looking at yellow and red.
- Brand: Infinix
- Model name: Hot 70
- Weight: 195g
- Dimensions: 167.9 x 79.1 x 7.5mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.78 inches
- Resolution: 1576x720
- RAM: 4Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp
- CPU: MediaTek Helio G100
- Battery: 5600mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1915 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Infinix - View all Infinix models here |
| Geekbench Benchmark | 598 (Single Core) |
| Model name | Hot 70 |
| Performance | test antutu benchmark ~401773. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1576x720 - More models with 1576x720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | OGS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.5 mm |
| Screen-to-body | 84 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.78 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) + 6x Cortex-A55 (2 GHz) |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Helio G100 - More models with Helio G100 CPU see here |
| Release Date | 08/07/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.2 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | MaliG57MC |
| GPU frequency | 1000 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 0 W |
| Features | Fast MediaTek modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 150 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 4 Gb - More models with 4 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600) |
| Network Type | 4G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 5600 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm |
| Weight | 195 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | No - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 144Hz |