Realme 16T poäng i benchmarktest Antutu
I Antutu benchmark-testet fick Realme 16T resultatet 379556 poäng. Nedan kan du jämföra dess prestanda med andra modeller, baserat på Antutu-testet.
Priser på Realme 16T
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme 16T släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme 16T :
Antutu benchmark rankning
Xiaomi Mi 9 Global 6/128Gb
6.4 tum (2340x1080) Gorillaglas / Snapdragon 855 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 3300mAh
4989.42kr
$532.62
Vivo IQOO Z6 Lite 6/128GB
6.58 tum (2408x1080) Böjt glas / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 50Mp / 5000mAh
1459.77kr
$155.83
1985.58kr
$211.96
1512.88kr
$161.50
1833.35kr
$195.71
Kommande
Kommande
1480.00kr
$157.99
Xiaomi Redmi Note 11 4/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1676.82kr
$179.00
Xiaomi Redmi Note 11 8/256GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
2664.27kr
$284.41
Xiaomi Redmi Note 11 6/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
1682.81kr
$179.64
Xiaomi Redmi Note 11 8/128GB
6.6 tum (2400x1080) Böjt glas / Dimensity 810 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
2385.77kr
$254.68
- Varumärke: Realme
- Produkt: 16T
- Vikt: 224g
- Höjd, bredd, djup: 166.4 x 78.2 x 8.8mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 1570x720
- RAM-minne: 6Gb
- Inbyggt minne (ROM): 128GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX852
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 6300
- Batteri: 8000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 1933 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 654 (Single Core) |
| Produkt | 16T |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 379556. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 1570x720 - Fler modeller med 1570x720-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | IPS |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 3.5 mm |
| Skärm-till-kropp | 84 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 2x Cortex-A76 2,4 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 6300 - Fler modeller med Dimensity 6300 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 04/20/2024 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 6 nm |
| Minne | 12 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali-G57MC |
| GPU-frekvens | 950 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 211 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 6 Gb - Fler modeller med 6 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 128 GB |
| Kompatibla minneskort | MicroSD (TF), stöd för kort upp till 2 TB |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Sony IMX852 - Fler modeller med Sony IMX852 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 16 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 8000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 8-9 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 10-12 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm |
| Vikt | 224 g |
| Material | Plast |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 144Hz , Inbyggd frontkamera |