Realme 16T Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Realme 16T got a score of 379556 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Realme 16T prices:
The Realme 16T will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Realme 16T:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Mi 9 Global 6/128Gb
6.4 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 855 / 6Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 3300mAh
459.00€
$532.83
Vivo IQOO Z6 Lite 6/128GB
6.58 inches (2408x1080) Curved Glass / Snapdragon 4 Gen 1 / 6Gb / 128GB / 50Mp / 5000mAh
134.24€
$155.83
OUKITEL WP58 Pro
6.7 inches (1600x720) Glass / T765 / 8Gb / 512GB / 64Mp OmniVision OV64B / 10600mAh
182.59€
$211.96
OnePlus Nord N300 5G
6.56 inches (1612х720) Gorilla glass / Dimensity 810 / 4Gb / 64GB / 48Mp / 5000mAh
139.12€
$161.50
IIIF150 Action 15 Pro
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Helio G100 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 5100mAh
168.59€
$195.71
Realme 16T
6.8 inches (1570x720) Curved Glass / Dimensity 6300 / 6Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX852 / 8000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
FOSSiBOT F112 Pro
6.88 inches (1640 x 720) Curved Glass / Dimensity 6300 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 7180mAh
136.10€
$157.99
Xiaomi Redmi Note 11 4/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 4Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
154.20€
$179.00
Xiaomi Redmi Note 11 8/256GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 8Gb / 256GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
245.00€
$284.41
Xiaomi Redmi Note 11 6/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 6Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
154.75€
$179.64
Xiaomi Redmi Note 11 8/128GB
6.6 inches (2400x1080) Curved Glass / Dimensity 810 / 8Gb / 128GB / 50Mp Samsung S5KJN1 / 5000mAh
219.39€
$254.68
- Brand: Realme
- Model name: 16T
- Weight: 224g
- Dimensions: 166.4 x 78.2 x 8.8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.8 inches
- Resolution: 1570x720
- RAM: 6Gb
- Storage (ROM): 128GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX852
- CPU: MediaTek Dimensity 6300
- Battery: 8000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 1933 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 654 (Single Core) |
| Model name | 16T |
| Performance | test antutu benchmark ~379556. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 1570x720 - More models with 1570x720 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 3.5 mm |
| Screen-to-body | 84 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2x Cortex-A76 2,4 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 6300 - More models with Dimensity 6300 CPU see here |
| Release Date | 04/20/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU frequency | 950 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 211 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX852 - More models with Sony IMX852 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm |
| Weight | 224 g |
| Body type | Plastic |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 144Hz , Build-in display front camera |