Mobiltelefon Xiaomi Redmi K90 Max
Xiaomi Redmi K90 Max kommer att släppas under April 2026. Pris och spec, här är allt vi vet.
Färg:
Beskrivning Xiaomi Redmi K90 Max
Xiaomi Redmi K90 Max har en ljus och tydlig (upplösning på 2772x1280) 6.83 tum-tums skärm och måtten på 162.91 x 77.93 x 8.18mm. Det väger också bara 227g. De viktigaste specifikationerna är MediaTek CPU - Dimensity 9500, 256GB-lagring och 12Gb RAM.
Släppdatumet Xiaomi Redmi K90 Max är April 2026. OmniVision Light Hunter 800-bakkamera med en 50Mp-sensor tar fantastiska bilder, och den främre kameran 20Mp är designad för selfies. Priset på smarttelefonen är mycket billig och detta priset är den bästa på affären just nu, vilket gör det värt att köpa. Det är ett bra köp för alla som är vana vid att använda Android 16 OS.
Xiaomi Redmi K90 Max har dubbla SIM-kortplatser, du kan ha 2 nummer från olika operatörer.
Med 5G-stöd fungerar Internet väldigt snabbt, eftersom hastigheterna i detta nätverk når 25 Gb / s.
För Xiaomi Redmi K90 Max är det inte möjligt att utöka din lagring eftersom det inte finns någon microSD-kortplats för att sätta in ett minneskort.
Om du vill använda standardhörlurar med 3,5 mm-port måste du använda en adapter eftersom det bara finns en USB Type-C-utgång.
Du kan betala med Xiaomi Redmi K90 Max, eftersom den har NFC.
Eftersom den har en infraröd blaster kan du använda den som fjärrkontroll.
Xiaomi Redmi K90 Max och dess 8550mAh-batteri fungerar med snabb laddning. Det finns ingen trådlös laddning, som de flesta konkurrenter.
Enheten är vattentät. Detta gör att den kan användas i regn och snö, liksom i duschen och badrummet.
Priser på Xiaomi Redmi K90 Max
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Xiaomi Redmi K90 Max släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Xiaomi Redmi K90 Max :
- Varumärke: Xiaomi
- Produkt: Redmi K90 Max
- Vikt: 227g
- Höjd, bredd, djup: 162.91 x 77.93 x 8.18mm
- Operativ system: Android 16
- Diagonal storlek (metrisk): 6.83 tum
- Skärmupplösning: 2772x1280
- RAM-minne: 12Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 50Mp OmniVision Light Hunter 800
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 9500
- Batteri: 8550mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-riktmärke | 10355 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Xiaomi - Visa alla Xiaomi-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 3422 (Single Core) |
| Produkt | Redmi K90 Max |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 3218848. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2772x1280 - Fler modeller med 2772x1280-upplösning se här |
| Glastyper | Böjt glas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 2.9 mm |
| Skärm-till-kropp | 90 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.83 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Varumärke | MediaTek |
| Produkt | Dimensity 9500 - Fler modeller med Dimensity 9500 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 10/15/2025 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 3 nm |
| Minne | 32 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU-frekvens | 1716 Mhz |
| GPU-kärnor | 12 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 10700 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 12 Gb - Fler modeller med 12 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp - Fler modeller med en 50 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | OmniVision Light Hunter 800 - Fler modeller med OmniVision Light Hunter 800 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 20 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 8550 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 8-9 dagar |
| Batteri-liv | 2-3 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 14-15 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Ja |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Höjd, bredd, djup | 162.91 x 77.93 x 8.18 mm |
| Vikt | 227 g |
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Intradisplay fingeravtrycksläsare , Aktivt kylsystem , Inbyggd frontkamera , Skärmuppdateringsfrekvens 165Hz |
Betalsätt
Betalningar
- Paypal, kredit- eller betalkort (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay)
Frakt
Leverans
Garanti och retur
Xiaomi Redmi K90 Max tillbehör
Visa alla produkter