Smartphone Xiaomi Redmi K90 Max
Xiaomi Redmi K90 Max will be released in April 2026. Price, specs, and leaks. Everything we know about it.
Colors:
Xiaomi Redmi K90 Max Overview
Xiaomi Redmi K90 Max has a bright and clear (resolution of 2772x1280) 6.83 inches-inch display and dimensions of 162.91 x 77.93 x 8.18mm. It also only weighs 227g. The main specifications are the MediaTek CPU - Dimensity 9500, 256GB storage and 12Gb RAM.
The Xiaomi Redmi K90 Max release date is April 2026. The OmniVision Light Hunter 800 rear camera with a 50Mp sensor takes great pictures, and the 20Mp front camera is designed for selfies. The price of the smartphone is very cheap and this cost is the best deal right now, so it is worth buying and this will be a good purchase for anyone who is used to using Android 16 OS.
The Xiaomi Redmi K90 Max has Dual SIM card slots, you can have 2 numbers from different carriers.
With 5G support, the Internet will work very fast, because the speeds on this network reach 25 Gb / s.
For the Xiaomi Redmi K90 Max, it's not possible to expand your storage because there is no microSD slot to insert a memory card.
If you want to use standard 3.5 mm port headphones, then you need to use an adapter because there is only a USB Type-C output.
You can pay with the Xiaomi Redmi K90 Max, as it has NFC.
Since it has an infrared (IR) blaster, you can use it as a remote control.
Xiaomi Redmi K90 Max and its 8550mAh battery work with fast charging. There is no wireless charging, like most competitors.
The device is waterproof. This allows it to be used in the rain and snow, as well as in the shower and the bathroom.
Xiaomi Redmi K90 Max prices:
The Xiaomi Redmi K90 Max will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Xiaomi Redmi K90 Max:
- Brand: Xiaomi
- Model name: Redmi K90 Max
- Weight: 227g
- Dimensions: 162.91 x 77.93 x 8.18mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.83 inches
- Resolution: 2772x1280
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp OmniVision Light Hunter 800
- CPU: MediaTek Dimensity 9500
- Battery: 8550mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 10355 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Xiaomi - View all Xiaomi models here |
| Geekbench Benchmark | 3422 (Single Core) |
| Model name | Redmi K90 Max |
| Performance | test antutu benchmark ~3218848. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2772x1280 - More models with 2772x1280 resolution see here |
| Glass Types | Curved Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.83 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x C1-Ultra 4.21GHz + 3 x C1-Premium 3.5GHz + 4 x C1-Pro 2.7GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9500 - More models with Dimensity 9500 CPU see here |
| Release Date | 10/15/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 4.21 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali G1-Ultra MC12 |
| GPU frequency | 1716 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10700 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | OmniVision Light Hunter 800 - More models with OmniVision Light Hunter 800 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 20 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 8550 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | Yes |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 162.91 x 77.93 x 8.18 mm |
| Weight | 227 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Intradisplay fingerprint scanner , Active cooling system , Build-in display front camera , Screen refresh rate 165Hz |
Description
Payments
- Paypal, credit or debit cards (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay).
Shipping
Order delivery
Warranty
Accessories for Xiaomi Redmi K90 Max
See all discounted products