Apple iPhone 17 Pro Max Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Apple iPhone 17 Pro Max got a score of 2226722 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Apple iPhone 17 Pro Max prices:
The Apple iPhone 17 Pro Max will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Apple iPhone 17 Pro Max:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
523.28€
$608.78
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
360.30€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
401.31€
$466.88
Apple iPhone 17 Pro Max
6.9 inches (2868x1320) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 4823mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1078.56€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
671.81€
$781.58
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
567.41€
$660.12
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
453.66€
$527.78
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
665.62€
$774.37
- Brand: Apple
- Model name: iPhone 17 Pro Max
- Weight: 233g
- Dimensions: 163.4 x 78 x 8.8mm
- Operating system: iOS
- Display size: 6.9 inches
- Resolution: 2868x1320
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 48Mp Sony IMX903
- CPU: Apple A19 Pro
- Battery: 4823mAh
Specs
| Operating system (OS) | iOS |
| Geekbench Benchmark | 9288 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Apple - View all Apple models here |
| Geekbench Benchmark | 3623 (Single Core) |
| Model name | iPhone 17 Pro Max |
| Performance | test antutu benchmark ~2226722. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2868x1320 - More models with 2868x1320 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | OLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 91 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.9 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 Everest x 4.26GHz + 4 Sawtooth x 2.6GHz |
| Brand | Apple |
| Processor name | A19 Pro - More models with A19 Pro CPU see here |
| Release Date | 09/09/2025 |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Rate | Up to 4.26 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 12 Gb |
| GPU | Apple A19 GPU |
| GPU frequency | 1620 Mhz |
| GPU cores | 6 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Apple A19 Pro modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 10000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 48 Mp - More models with a 48 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX903 - More models with Sony IMX903 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 18 Mp |
| Flash | No |
| Sensor model | Sony IMX914 |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | 1: NanoSIM 2: eSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 4823 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | No |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 20 hours |
| Wireless charging | Yes |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 163.4 x 78 x 8.8 mm |
| Weight | 233 g |
| Body type | Metal frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | 4x optical zoom , Screen refresh rate 120Hz |