OUKITEL WP66 Geekbench Benchmark scores
In Geekbench benchmark testing the OUKITEL WP66 got a "Single-core" score of 1034 points and "Multi-core" score of 2457. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Geekbench test below.
OUKITEL WP66 prices:
The OUKITEL WP66 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the OUKITEL WP66:
Geekbench Benchmark ranking
Huawei Mate 60 Pro
6.82 inches (2720x1260) Gorilla glass / Kirin 9000s / 12Gb / 256GB / 50Mp / 5000mAh
1098.27€
$1277.71
Huawei Mate 40 Pro 8/512Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
1310.99€
$1525.19
Huawei Mate 40 Pro 8/256Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
912.85€
$1062.00
Huawei Mate 40 Pro 8/128Gb
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 128GB / 52Mp Sony IMX700 / 4400mAh
839.54€
$976.71
OnePlus 9R 12/256Gb
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 865 / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX586 / 4500mAh
435.59€
$506.76
OnePlus 9R 8/256Gb
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 865 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX586 / 4500mAh
390.65€
$454.48
OnePlus 9R 8/128Gb
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 865 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4500mAh
393.77€
$458.11
OnePlus 9R 8/128Gb
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 865 / 8Gb / 128GB / 48Mp Sony IMX586 / 4500mAh
376.38€
$437.88
OUKITEL WP66
6.6 inches (2408x1080) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung HM6 / 11000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
OUKITEL WP61 Ultra 5G
6.8 inches (2460x1080) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 12Gb / 512GB / 108Mp Samsung HM6 / 20000mAh
359.54€
$418.29
OnePlus 9R 8/256Gb
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX586 / 4500mAh
372.15€
$432.96
Huawei Mate X2 8/256GB
8 inches (2480x1148) Glass / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4500mAh
2502.61€
$2911.51
Huawei Mate X2 12/512GB
8 inches (2480x1148) Glass / Kirin 9000 / 12Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4500mAh
2690.06€
$3129.58
Huawei Mate X2 8/512GB
8 inches (2480x1148) Glass / Kirin 9000 / 8Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4500mAh
2606.03€
$3031.83
Huawei Mate 40E Pro 8/256GB
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 50Mp / 4400mAh
910.90€
$1059.73
Huawei Mate 40E Pro 8/512GB
6.76 inches (2772x1344) Gorilla glass / Kirin 9000 / 8Gb / 512GB / 50Mp / 4400mAh
1054.58€
$1226.89
Oppo Reno6 Pro+ 8/128GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
459.26€
$534.30
Oppo Reno6 Pro+ 12/256GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
350.68€
$407.98
Realme GT Neo 3T 8/128GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
254.77€
$296.40
Realme GT Neo 3T 12/256GB
6.62 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW1 / 5000mAh
273.41€
$318.08
OUKITEL WP60 16/512GB
7.2 inches (1560x720) Gorilla glass / Dimensity 7025 / 16Gb / 512GB / 108Mp Samsung HM6 / 10000mAh
260.73€
$303.33
- Brand: OUKITEL
- Model name: WP66
- Weight: 359g
- Dimensions: 172.2 x 81 x 15.8mm
- Operating system: Android 16
- Display size: 6.6 inches
- Resolution: 2408x1080
- RAM: 12Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 108Mp Samsung HM6
- CPU: MediaTek Dimensity 7025
- Battery: 11000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | 2457 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | OUKITEL - View all OUKITEL models here |
| Geekbench Benchmark | 1034 (Single Core) |
| Model name | WP66 |
| Performance | test antutu benchmark ~485838. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2408x1080 - More models with 2408x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | No - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 6 mm |
| Screen-to-body | 75 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.6 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 2 x ARM Cortex-A78 2.5GHz + 6 x ARM Cortex-A55 2GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 7025 - More models with Dimensity 7025 CPU see here |
| Release Date | 04/10/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 6 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| GPU frequency | 950 Mhz |
| GPU cores | 8 |
| The highest TDP | 8 W |
| Features | Fast MediaTek 5G Modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 1250 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 12 Gb - More models with 12 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | MicroSD (TF), support of card up to 2Tb |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 108 Mp - More models with a 108 Mp camera see here |
| Sensor model | Samsung HM6 - More models with Samsung HM6 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 32 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM or microSD (TF) |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 11000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 8-9 days |
| Battery Life | 5-6 days |
| Working hours in hard mode | 14-15 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 172.2 x 81 x 15.8 mm |
| Weight | 359 g |
| Body type | Plastics and rubber |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Additional screen |