Realme 14 Pro 8/256GB Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Realme 14 Pro 8/256GB got a score of 678115 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Today's best Realme 14 Pro 8/256GB prices
| Store | Price | See Details |
|---|---|---|
|
Today's best Realme 14 Pro 8/256GB prices: Temall |
233.71€ ($271.31) | View deal |
| Amazon | Check on Amazon | View deal |
AnTuTu Benchmark ranking
Realme GT Neo 2T 12/256GB
6.43 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 1200 / 12Gb / 256GB / 64Mp OmniVision OV64B / 4500mAh
246.45€
$286.10
Huawei Mate X2 8/256GB
8 inches (2480x1148) Glass / Kirin 9000 / 8Gb / 256GB / 52Mp Sony IMX700 / 4500mAh
2508.03€
$2911.51
Huawei Mate X2 8/512GB
8 inches (2480x1148) Glass / Kirin 9000 / 8Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4500mAh
2611.68€
$3031.83
Huawei Mate X2 12/512GB
8 inches (2480x1148) Glass / Kirin 9000 / 12Gb / 512GB / 52Mp Sony IMX700 / 4500mAh
2695.88€
$3129.58
Realme GT Master Explorer Edition 12/256GB
6.55 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4500mAh
420.42€
$488.06
Realme 14 Pro 8/256GB
6.7 inches (2392x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
233.71€
$271.31
Realme 14 Pro 12/512GB
6.7 inches (2392x1080) Gorilla glass / Dimensity 7300 / 12Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX882 / 6000mAh
272.67€
$316.54
Xiaomi Mi 10S 8/256Gb
6.67 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 256GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 4780mAh
491.00€
$569.99
Xiaomi Mi 10S 12/256Gb
6.67 inches (2340x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 108Mp Samsung ISOCELL Bright HMX / 4780mAh
530.63€
$615.99
Meizu 18x 8/128GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 8Gb / 128GB / 64Mp Samsung GW3 / 4300mAh
386.42€
$448.59
Meizu 18x 12/256GB
6.67 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 870 / 12Gb / 256GB / 64Mp Samsung GW3 / 4300mAh
459.41€
$533.32
- Brand: Realme
- Model name: 14 Pro
- Weight: 188g
- Dimensions: 161.3 x 73.9 x 8.2mm
- Operating system: Android 15
- Display size: 6.7 inches
- Resolution: 2392x1080
- RAM: 8Gb
- Storage (ROM): 256GB
- Cameras: 50Mp Sony IMX882
- CPU: MediaTek Dimensity 7300
- Battery: 6000mAh
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | 3012 (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Manufacturer | Realme - View all Realme models here |
| Geekbench Benchmark | 1011 (Single Core) |
| Model name | 14 Pro |
| Performance | test antutu benchmark ~678115. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2392x1080 - More models with 2392x1080 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Bezelless | Yes - More models with bezel-less display see here |
| Frame size | 2.9 mm |
| Screen-to-body | 90 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 6.7 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 4 x ARM Cortex-A78 2.5GHz + 4 x ARM Cortex-A55 2GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 7300 - More models with Dimensity 7300 CPU see here |
| Release Date | 06/18/2024 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.5 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Mali-G615 MP |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 2 |
| The highest TDP | 7 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 1400 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Sensor model | Sony IMX882 - More models with Sony IMX882 see here |
| Flash | Dual LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Networks
| Frequency | 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 800 / 850 / 1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3 (1800) / B7(2600) 5G |
| Network Type | 5G |
| SIM Card | nanoSIM + nanoSIM |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes - More models with NFC see here |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 6000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 3-4 days |
| Working hours in hard mode | 10-12 hours |
| Talk time | 30 hours |
| Wireless charging | No |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 mm |
| Weight | 188 g |
| Body type | Plastic frame and glass case |
| IP rating (IP68) | Yes - More models with IP68 see here |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Interfaces / connectors
| USB Type-C ports | 1 |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz , Intradisplay fingerprint scanner , Build-in display front camera |