Mobiltelefon Realme 16T
Realme 16T frigives i Kan 2026 . Pris, specifikationer og lækager. Alt hvad vi ved om det.
Farver:
Beskrivelse Realme 16T
Realme 16T har en lys og klar (opløsning på 1570x720) 6.8 tomme-tommers skærm og dimensioner på 166.4 x 78.2 x 8.8mm. Det vejer også kun 224g. De vigtigste specifikationer er MediaTek CPU - Dimensity 6300, 128GB-lagring og 6Gb RAM.
Udgivelsesdatoen for Realme 16T er Kan 2026. Det Sony IMX852 bageste kamera med en 50Mp-sensor tager fantastiske billeder, og 16Mp-frontkameraet er designet til selfies. Prisen på iPhone er meget billig, og denne pris, er den bedste pris lige nu, dette køb vil være et godt køb for alle, der er vant til at bruge Android 16 OS.
Realme 16T har Dual SIM-kortspor, du kan have 2 numre fra forskellige operatører.
Med 5G-support fungerer Internettet meget hurtigt, fordi hastighederne på dette netværk når 25 Gb / s.
Realme 16T har understøttelse af udvidelig lagring, så du kan indsætte SD-kort, så snart du har brug for det.
Hvis du vil bruge standard 3,5 mm porthovedtelefoner, skal du bruge en adapter, fordi der kun er en USB Type-C-udgang.
Du kan betale med Realme 16T, da den har NFC.
Du kan ikke bruge den som en fjernbetjening, fordi den ikke har en infrarød blaster (IR).
Realme 16T og dens 8000mAh-batteri fungerer med hurtig opladning. Der er ingen trådløs opladning, som de fleste konkurrenter.
Enheden er vandtæt. Dette gør det muligt at bruge det i regn og sne såvel som i brusebadet og badeværelset.
Realme 16T priser:
Realme 16T frigives snart.
Efterlad din e-mail , og så snart varerne sælges, vil du være den første til at vide om den
Alternativer til Realme 16T :
- Mærke: Realme
- Modell: 16T
- Vægt: 224g
- Mål: 166.4 x 78.2 x 8.8mm
- Operativ system: Android 16
- Skærmstørrelse: 6.8 tomme
- Opløsning: 1570x720
- RAM: 6Gb
- Hukommelse (ROM): 128GB
- Kamera: 50Mp Sony IMX852
- Processor (CPU): MediaTek Dimensity 6300
- Batteri: 8000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 16 |
| Geekbench-benchmark | 1933 (Multi-Core) - Sammenlign med de andre modeller her |
| Fabrikant | Realme - Se alle Realme-modeller her |
| Geekbench-benchmark | 654 (Single Core) |
| Modell | 16T |
| Ydeevne | test antutu benchmark ~ 379556. - Sammenlign med de andre modeller her |
Skærm
| Opløsning | 1570x720 - Flere modeller med 1570x720-opløsning se her |
| Glastyper | Bøjet glas |
| Type | IPS |
| Multi-Touch-skærm | 10 |
| Bezelless | Ja - Flere modeller med skærm uden ramme se her |
| Ramme størrelse | 3.5 mm |
| Skærm til krop | 84 % |
| Lysstyrke | 750 cd/m² |
| Skærmstørrelse | 6.8 tomme |
Processor (CPU)
| CPU-arkitektur | 2x Cortex-A76 2,4 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz |
| Mærke | MediaTek |
| Modell | Dimensity 6300 - Flere modeller med Dimensity 6300 CPU se her |
| Udgivelses dato | 04/20/2024 |
| Kerner | 8 |
| Frekvens | 2.4 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Processteknologi | 6 nm |
| Kapacitet | 12 Gb |
| GPU | Mali-G57MC |
| GPU-frekvens | 950 Mhz |
| GPU-kerner | 2 |
| TDP | 10 W |
| Features | MediaTek 5G modem |
| Upload Speed | 211 Mbps |
Kapacitet
| RAM (hukommelse) | 6 Gb - Flere modeller med 6 Gb RAM se her |
| Hukommelse (ROM) | 128 GB |
| Kortspor | MicroSD (TF), understøttelse af kort op til 2 TB |
Kamera
| Bagkamera | |
| Opløsning | 50 Mp - Flere modeller med et 50 Mp-kamera se her |
| Sensormodel | Sony IMX852 - Flere modeller med Sony IMX852 se her |
| Blitz | Dobbelt LED-blitz |
| Frontkamera | |
| Opløsning | 16 Mp |
| Blitz | Ingen |
Mobilnetværk
| Frekvens | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Netværkstype | 5G |
| Sim-kort | nanoSIM + nanoSIM eller microSD (TF) |
Trådløs teknologi
| Trådløst internet | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Flere modeller med NFC se her |
Lokalitet
| Netværkssupport | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 8000 mAh |
| Type | Kan ikke fjernes |
| Hurtig opladning | Ja |
| Standby tid | 8-9 dage |
| Batteri liv | 2-3 dage |
| Arbejdstid i hård tilstand | 10-12 timer |
| Taletid | 30 timer |
| Trådløs opladning | Ingen |
Sensorer
| Underretning ledet | Ingen |
| Fingeraftrykssensor | Ja |
| Afstandssensor | Ja |
| Sensor til omgivende lys | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Digitalt kompas | Ja |
| Barometer | Ingen |
| Lasersensor | Ingen |
Lydafspilning
| Audioprocessor | Integreret |
| Indbygget højttaler | Ja |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Jackstik | Ingen |
Design
| Mål | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm |
| Vægt | 224 g |
| Kropstype | Plast |
| Stænk-, vand- og støvafvisende (IP68) | Ja - Flere modeller med IP68 se her |
Sprogunderstøttelse
| Sprog | - En detaljeret liste over understøttede sprog her |
Grænseflader / stik
| USB Type-C-porte | 1 |
Funktioner
| Andre specifikationer | Indbygget display foran kamera , Skærm opdateringshastighed 144Hz |
Beskrivelse
Betalinger
- Debet- / kreditkort (Visa. Mastercard)
Forsendelse
Bestil levering
Garanti
Tilbehør til Realme 16T
Se alle produkter med rabat