Honor Pad 20 specs
Honor Pad 20 Specifications
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Pad 20 |
| Performance | test antutu benchmark ~1084372. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3000x1872 - More models with 3000x1872 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 83 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 12.1 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.63GHz Cortex-A715 + 3x 2.GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7 Gen 3 - More models with Snapdragon 7 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/17/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 720 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 6 W |
| Features | Fast Snapdragon X63 |
| Upload Speed (up to) | Up to 5000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp - More models with a 8 Mp camera see here |
| Flash | No |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10100 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 277.07 x 179.28 x 6.29 mm |
| Weight | 525 g |
| Body type | Metal |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz |