Honor Pad 20 Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Honor Pad 20 got a score of 1084372 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Honor Pad 20 prices:
The Honor Pad 20 will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Honor Pad 20:
AnTuTu Benchmark ranking
Vivo IQOO Neo 7 Racing Edition
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 5000mAh
387.23€
$451.64
OnePlus Ace Pro 16/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
332.26€
$387.53
OnePlus Ace Pro 16/512GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 16Gb / 512GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
303.00€
$353.40
OnePlus Ace Pro 12/256GB
6.7 inches (2412x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX766 / 4800mAh
320.48€
$373.79
Honor 90 Pro
6.78 inches (2700x1224) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 200Mp Samsung ISOCELL HP3 / 5000mAh
411.50€
$479.95
On Sale Soon
On Sale Soon
Honor 80 GT
6.81 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 12Gb / 256GB / 64Mp / 5000mAh
332.06€
$387.29
OnePlus Nord 3
6.74 inches (2400x1080) Gorilla glass / Dimensity 9000 / 8Gb / 128GB / 50Mp Sony IMX890 / 5000mAh
341.69€
$398.52
Samsung Galaxy Z Flip 4 8/512GB
6.7 inches (2640x1080) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 512GB / 12Mp Sony IMX563 / 3700mAh
571.27€
$666.29
Samsung Galaxy Z Flip 4 8/128GB
6.7 inches (2640x1080) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 128GB / 12Mp Sony IMX563 / 3700mAh
317.23€
$370.00
Samsung Galaxy Z Flip 4 8/256GB
6.7 inches (2640x1080) Curved Glass / Snapdragon 8+ Gen 1 / 8Gb / 256GB / 12Mp Sony IMX563 / 3700mAh
277.79€
$324.00
Specs
| Operating system (OS) | Android 16 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Pad 20 |
| Performance | test antutu benchmark ~1084372. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3000x1872 - More models with 3000x1872 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | IPS |
| Multi‑Touch | 10 |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 83 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 12.1 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 2.63GHz Cortex-A715 + 3x 2.GHz Cortex-A715 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 7 Gen 3 - More models with Snapdragon 7 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/17/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 2.63 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 16 Gb |
| GPU | Adreno 720 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 6 W |
| Features | Fast Snapdragon X63 |
| Upload Speed (up to) | Up to 5000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 6 Gb - More models with 6 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 128 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp - More models with a 8 Mp camera see here |
| Flash | No |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10100 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 277.07 x 179.28 x 6.29 mm |
| Weight | 525 g |
| Body type | Metal |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 120Hz |