Mobiltelefon Realme 17 Pro+
Realme 17 Pro+ kommer att släppas under Juni 2026. Pris och spec, här är allt vi vet.
Färg:
Beskrivning Realme 17 Pro+
Realme 17 Pro+ har en ljus och tydlig (upplösning på 2800x1280) 6.8 tum-tums skärm och måtten på . Det väger också bara . De viktigaste specifikationerna är Qualcomm CPU - Snapdragon 7s Gen 5, 256GB-lagring och 8Gb RAM.
Släppdatumet Realme 17 Pro+ är Juni 2026. Samsung ISOCELL HP5-bakkamera med en 200Mp-sensor tar fantastiska bilder, och den främre kameran 50Mp är designad för selfies. Priset på smarttelefonen är mycket billig och detta priset är den bästa på affären just nu, vilket gör det värt att köpa. Det är ett bra köp för alla som är vana vid att använda Android 17 OS.
Realme 17 Pro+ har dubbla SIM-kortplatser, du kan ha 2 nummer från olika operatörer.
Med 5G-stöd fungerar Internet väldigt snabbt, eftersom hastigheterna i detta nätverk når 25 Gb / s.
För Realme 17 Pro+ är det inte möjligt att utöka din lagring eftersom det inte finns någon microSD-kortplats för att sätta in ett minneskort.
Om du vill använda standardhörlurar med 3,5 mm-port måste du använda en adapter eftersom det bara finns en USB Type-C-utgång.
Du kan betala med Realme 17 Pro+, eftersom den har NFC.
Du kan inte använda den som en fjärrkontroll, eftersom den inte har en IR-blaster.
Realme 17 Pro+ och dess 8000mAh-batteri fungerar med snabb laddning. Det finns ingen trådlös laddning, som de flesta konkurrenter.
Enheten är vattentät. Detta gör att den kan användas i regn och snö, liksom i duschen och badrummet.
Priser på Realme 17 Pro+
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp.
Realme 17 Pro+ släpps snart.
Lämna din e-post adress och så snart varorna säljs blir du den första som får veta det.
Alternativ till Realme 17 Pro+ :
- Varumärke: Realme
- Produkt: 17 Pro+
- Vikt:
- Höjd, bredd, djup:
- Operativ system: Android 17
- Diagonal storlek (metrisk): 6.8 tum
- Skärmupplösning: 2800x1280
- RAM-minne: 8Gb
- Inbyggt minne (ROM): 256GB
- Kamera: 200Mp Samsung ISOCELL HP5
- Processor (CPU): Qualcomm Snapdragon 7s Gen 5
- Batteri: 8000mAh
Specifikationer
| Operativsystem (OS) | Android 17 |
| Geekbench-riktmärke | 3588 (Multi-Core) - Jämför med de andra modellerna här |
| Varumärke | Realme - Visa alla Realme-modeller här |
| Geekbench-riktmärke | 1289 (Single Core) |
| Produkt | 17 Pro+ |
| Prestanda | testa antutu- riktmärke ~ 1089558. - Jämför med de andra modellerna här |
Skärm
| Skärmupplösning | 2800x1280 - Fler modeller med 2800x1280-upplösning se här |
| Glastyper | Gorillaglas |
| Skärmtyp | AMOLED |
| Multi touch | 10 |
| Bezelless | Ja - Fler modeller med ramlös skärm se här |
| Ram storlek | 2.9 mm |
| Skärm-till-kropp | 90 % |
| Ljusstyrka | 750 cd/m² |
| Diagonal storlek (metrisk) | 6.8 tum |
Processor (CPU)
| Processor typ | 1x 2.9GHz Cortex-A720 + 3x 2.6GHz Cortex-A720 + 4x 1.8GHz Cortex-A510 |
| Varumärke | Qualcomm |
| Produkt | Snapdragon 7s Gen 5 - Fler modeller med Snapdragon 7s Gen 5 CPU se här |
| Utgivningsdatum | 06/20/2026 |
| Processorkärntyp | 8 |
| Processorhastighet | 2.9 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Tillverkningprocess | 4 nm |
| Minne | 16 Gb |
| Processor för grafik (GPU) | Adreno 810 |
| GPU-frekvens | 1250 Mhz |
| GPU-kärnor | 2 |
| TDP | 8 W |
| Features | Snapdragon X62 5G |
| Upload Speed | 1600 Mbps |
Minne
| RAM-minne | 8 Gb - Fler modeller med 8 Gb RAM se här |
| Inbyggt minne (ROM) | 256 GB |
| Kompatibla minneskort | Nej |
Kamera
| Bakre kamera | |
| Upplösning | 200 Mp - Fler modeller med en 200 Mp-kamera se här |
| Sensorformat | Samsung ISOCELL HP5 - Fler modeller med Samsung ISOCELL HP5 se här |
| Inbyggd blixt | Dubbel LED-blixt |
| Främre kamera | |
| Upplösning | 50 Mp |
| Inbyggd blixt | Nej |
Mobilnätverk
| GSM-band | 2G (GSM): 850/900/1800/1900 MHz 3G (WCDMA): 800/850/1900 MHz 4G (FDD-LTE): B1 (2100) / B3 (1800) / B7 (2600) 5G |
| Typ | 5G |
| Antal SIM-kortplatser | nanoSIM + nanoSIM |
Anslutningar
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| NFC | Ja - Fler modeller med NFC se här |
Plats
| Nätverksstöd | GPS, A-GPS, GLONAS |
Batteri
| Batterikapacitet (mAh) | 8000 mAh |
| Typ | Ej avtagbar |
| Stöd för snabbladdning | Ja |
| Standby-tid | 8-9 dagar |
| Batteri-liv | 3-4 dagar |
| Arbetstid i hårt läge | 14-15 timmar |
| Samtalstid | 30 timmar |
| Trådlös laddning | Nej |
Sensorer
| Meddelanden ledda | Nej |
| Fingeravtrycksläsare | Ja |
| Närhetssensor | Ja |
| Ljussensor | Ja |
| Gyro | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Kompass | Ja |
| Barometer | Nej |
| IR | Nej |
Ljud
| Ljudprocessor | Integrerad |
| Högtalare | Ja |
| Mikrofon | Ja |
| Hörlursutgång | Nej |
Design
| Material | Metallram och glasfodral |
| IP-klassning (IP68) | Ja - Fler modeller med IP68 se här |
Språkstöd
| språk | - En detaljerad lista över språk som stöds här |
Gränssnitt / kontakter
| USB Type-C-portar | 1 |
Funktioner
| Andra specifikationer | Skärmuppdateringsfrekvens 144Hz , 3x optisk zoom , Inbyggd frontkamera , Intradisplay fingeravtrycksläsare |
Betalsätt
Betalningar
- Paypal, kredit- eller betalkort (Visa, Mastercard, American Express, Diners Club, Discover, JCB, UnionPay)
Frakt
Leverans
Garanti och retur
Realme 17 Pro+ tillbehör
Vi kontrollerar över 100 butiker och över 1000 kuponger och erbjudanden varje dag för att hitta de billigaste priserna och bästa rabatterna för ditt köp. Vi har för närvarande inte denna produkt på vårt lager, men det finns liknande produkter som du kan köpa till bästa pris, till exempel:Visa alla produkter