Xiaomi Redmi K Pad Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the Xiaomi Redmi K Pad got a score of 2918794 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
Xiaomi Redmi K Pad prices:
The Xiaomi Redmi K Pad will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the Xiaomi Redmi K Pad:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
7485.08€
$8778.87
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
357.39€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
398.07€
$466.88
Xiaomi Redmi K Pad
8.8 inches (3008x1880) Gorilla glass / Dimensity 9400+ / 8Gb / 256GB / 13Mp / 7500mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1069.86€
$1254.79
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
666.39€
$781.58
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
562.83€
$660.12
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
432.15€
$506.85
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
634.07€
$743.67
Specs
| Operating system (OS) | Android 15 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Redmi K Pad |
| Performance | test antutu benchmark ~2918794. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 3008x1880 - More models with 3008x1880 resolution see here |
| Glass Types | Gorilla glass |
| Technology | OLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Frame size | 5 mm |
| Screen-to-body | 82 % |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 8.8 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1 x ARM Cortex-X925 3.73GHz + 3 x ARM Cortex-X4 3.3GHz + 4 x Cortex-A720 2.4GHz |
| Brand | MediaTek |
| Processor name | Dimensity 9400+ - More models with Dimensity 9400+ CPU see here |
| Release Date | 04/20/2025 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.73 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 3 nm |
| Memory | up to 32 Gb |
| GPU | Mali-G925 Immortalis MP |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 12 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast MediaTek 5G modem |
| Upload Speed (up to) | Up to 3000 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 8 Gb - More models with 8 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 256 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 13 Mp - More models with a 13 Mp camera see here |
| Flash | No |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 8 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 7500 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | No |
| Stand-by time | 5-6 days |
| Battery Life | 1,5-2 days |
| Working hours in hard mode | 7-8 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Dimensions | 205.13 x 132.03 x 6.46 mm |
| Weight | 326 g |
| Body type | Plastic |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Features
| Other Specifications | Screen refresh rate 165Hz |