ZTE Red Magic Gaming Pad Antutu benchmark score
In the AnTuTu benchmark test, the ZTE Red Magic Gaming Pad got a score of 2201887 points. You can compare its ranking and performance with other models results based on the Antutu test below.
ZTE Red Magic Gaming Pad prices:
The ZTE Red Magic Gaming Pad will be released soon.
Leave your email, and as soon as the goods go on sale, you will be the first to know about it
Alternatives to the ZTE Red Magic Gaming Pad:
AnTuTu Benchmark ranking
Xiaomi Poco F7 Ultra
6.67 inches (3200x1440) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6000mAh
7478.49€
$8733.21
Xiaomi Poco F8 Pro 12/256GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 256GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
358.95€
$419.17
Xiaomi Poco F8 Pro 12/512GB
6.59 inches (2510x1156) Curved Glass / Snapdragon 8 Elite (Gen 4) / 12Gb / 512GB / 50Mp OmniVision Light Hunter 800 / 6200mAh
399.80€
$466.88
Apple iPhone 17 Pro eSIM + eSIM 12/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 Pro / 12Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX903 / 3988mAh
1074.51€
$1254.79
ZTE Red Magic Gaming Pad
12.1 inches (2560x1600) Glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 512GB / 50Mp / 10000mAh
On Sale Soon
On Sale Soon
Apple iPhone 17 eSIM + eSIM 8/256GB
6.3 inches (2622x1206) Glass / A19 / 8Gb / 256GB / 48Mp Sony IMX904 / 3692mAh
669.29€
$781.58
Vivo X100
6.78 inches (2800 x 1260) Gorilla glass / Dimensity 9300 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX920 / 5000mAh
565.28€
$660.12
OnePlus Nord 6
6.78 inches (2772x1272) Gorilla glass / Snapdragon 8s Gen 4 / 8Gb / 256GB / 50Mp Sony LYT600 / 9000mAh
435.28€
$508.31
Asus ROG Phone 8
6.78 inches (2400x1080) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 12Gb / 256GB / 50Mp Sony IMX890 / 5500mAh
638.66€
$745.81
Vivo IQOO 12 Pro
6.78 inches (3200x1440) Gorilla glass / Snapdragon 8 Gen 3 / 16Gb / 256GB / 50Mp OmniVision OV50H / 5100mAh
714.83€
$834.76
Specs
| Operating system (OS) | Android 14 |
| Geekbench Benchmark | (Multi-Core) - Compare to the other models here |
| Model name | Red Magic Gaming Pad |
| Performance | test antutu benchmark ~2201887. - Compare to the other models here |
Display
| Resolution | 2560x1600 - More models with 2560x1600 resolution see here |
| Glass Types | Glass |
| Technology | AMOLED |
| Multi‑Touch | 10 |
| Brightness | 750 cd/m² |
| Screen size | 12.1 inches |
Processor (CPU)
| CPU Architecture | 1x 3.19 GHz ARM Cortex-X4 + 5x 2.96 GHz ARM Cortex-A720 + 2x 2.27 GHz ARM Cortex-A520 |
| Brand | Qualcomm |
| Processor name | Snapdragon 8 Gen 3 - More models with Snapdragon 8 Gen 3 CPU see here |
| Release Date | 11/15/2023 |
| Number of Cores | 8 |
| Clock Rate | Up to 3.19 GHz |
| Bit | 64 bit |
| Chip technology | 4 nm |
| Memory | up to 24 Gb |
| GPU | Adreno 750 |
| GPU frequency | 0 Mhz |
| GPU cores | 0 |
| The highest TDP | 10 W |
| Features | Fast Snapdragon X75 |
| Upload Speed (up to) | Up to 2500 Mbps |
Storage
| RAM (Memory) | 16 Gb - More models with 16 Gb RAM see here |
| Storage (ROM) | 512 GB |
| Card slot | No |
Camera
| Rear Camera(s) | |
| Resolution | 50 Mp - More models with a 50 Mp camera see here |
| Flash | LED flash |
| Selfie Camera(s) | |
| Resolution | 16 Mp |
| Flash | No |
Network Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Location
| Network Support | GPS, A-GPS, GLONAS |
Battery
| Battery capacity (mAh) | 10000 mAh |
| Type | Non-removable |
| Fast charging | Yes |
| Stand-by time | 6-7 days |
| Battery Life | 2-3 days |
| Working hours in hard mode | 8-9 hours |
| Talk time | 30 hours |
Sensors
| Notifications Led | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Proximity sensor | No |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyro | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR | No |
Sound
| Audio processor | Integrated |
| Loudspeaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Headphone Jack | No |
Design
| Body type | Metal frame and glass case |
Language support
| Languages | English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc. - A detailed list of supported languages here |
Features
| Other Specifications | Build-in display front camera , Screen refresh rate 144Hz |